Dolar
7.3059
-0.4333%
Euro
8.5808
-0.405%
Altın
1995.49
-1.5821%
Borsa
1093.01
1.6261%
G. Altın
468.698
-2.038%
Bitcoin
85912.34
-1.3632%
26ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 26 C

  Albayrak çiftine hakaret eden bir şahıs FETÖ sanığı çıktı

  Sosyal medyada Bakan Albayrak ile ailesine yönelik hakaret içerikli yorum yapan şüphelinin, 2017'de görülen FETÖ çatı davasının "firari sanığı" olduğu belirlendi.
  • AA
  • 02.07.2020 - 12:53
  Albayrak çiftine hakaret eden bir şahıs FETÖ sanığı çıktı

  Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın şahsına ve ailesine yönelik olarak, 30 Haziran itibarıyla sosyal medya üzerinden hakaret içerikli paylaşımlar yaparak kişi ya da kurumları hedef gösteren hesaplara ilişkin yürütülen çalışmalar devam ediyor.

  ŞÜPHELİLERDEN BİRİ 'FİRARİ FETÖ SANIĞI' ÇIKTI

  Bu kapsamda sosyal medya hesabı Twitter'dan Albayrak ve ailesine hakaret içeren paylaşımda bulunduğu tespit edilen Onur İ.'nin (36), Konya'da 2017'de 9. Ağır Ceza Mahkemesi'nde 527 sanığın yargılandığı ve 342'sinin hapis cezası aldığı FETÖ çatı davasında firari sanık olduğu belirlendi.

  Kararla birlikte firari olduğu gerekçesiyle dosyası ayrılanlar arasında yer alan ve Almanya'da olduğu değerlendirilen sanık hakkında Konya Cumhuriyet Başsavcılığı'nın, önce iade talebinde bulunacağı, bu talebin karşılanmaması halinde ise "kırmızı bülten" talepnamesi düzenleyeceği öğrenildi.

  'BÖLGE İMAMI' OLDUĞU BELİRTİLİYOR

  Konya'daki FETÖ çatı davasının iddianamesinde Onur İ.'nin, "silahlı terör örgütü üyesi" olduğu ve FETÖ içinde aktif şekilde faaliyet yürüttüğü belirtiliyor.

  İddianamede, örgütün Konya il yapılanmasında oluşturulan sözde Selçuklu eyaletinde Onur İ.'nin "küçük ve büyük bölge imamlığı" yaptığı, örgüte finans sağladığı, örgütle ilgili faaliyetlerde bulunduğu ve FETÖ'nün 15 Temmuz 2016'daki darbe girişiminden yaklaşık bir ay sonra hakkında yakalama kararı çıkarıldığı ifade ediliyor.

  İddianamede ayrıca, Konya Cumhuriyet Başsavcılığınca, 9 Ağustos 2016'da Konya merkezli 12 ilde FETÖ'ye yönelik soruşturma kapsamında gözaltı kararı verilen 73 şüpheliden biri olan Onur İ.'nin yakalanamadığı, soruşturmaya isimleri yansıyan bazı zanlılarla yurt dışı giriş çıkışlarının tespit edildiği bilgisi yer alıyor.

  Albayrak çiftine hakaret eden bir şahıs FETÖ sanığı çıktı #1

  İKİ HATTINDA BYLOCK TESPİT EDİLDİ

  Birçok tanık ifadesinde de FETÖ mensubu olduğuna ilişkin beyanların yer aldığı firari sanığın, HTS detay dökümleri üzerinde yapılan incelemede, yakalama kararı çıkarılan diğer zanlılarla ilişkisinin tespit edildiği aktarılan iddianamede, şunlar belirtildi:

  "Emniyet veri tabanı üzerinde yapılan araştırmalar neticesinde şüphelinin, soruşturma dosyasına isimleri yansıyan diğer şahıslarla otel birlikteliklerinin tespit edildiği, telefon HTS kayıtları üzerinde yapılan analiz işlemleri neticesinde ByLock kullanıcısı olan şahıslarla ilişki ve irtibatının tespit edildiği ve iki GSM hattı üzerinden örgütün gizli haberleşme ağı olan ByLock programını kullandığı belirlenmiştir."

  Görüş Bildir