Euro
10.2973
-0.11%
Dolar
8.7617
0%
Altın
489.88
-0.42%
Borsa
1.401
-0.43%
Bitcoin
390.711
3.74%
15ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 15 C

  Alevi derneklerinden PKK'ya ateşkes çağrısı

  Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Düzgün, "PKK'dan derhal ve ön koşulsuz ateşkes ilan etmesini istiyoruz" dedi.
  • AA
  • 16.09.2015 - 16:11
  Alevi derneklerinden PKK'ya ateşkes çağrısı

  alevi

  Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Genel Başkanı Ercan Geçmez, Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Düzgün ve Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı Gani Kaplan, Okmeydanı'ndaki Cemevi'nde basın toplantısı düzenledi.

  SAVAŞIN SONLANDIRILMASINI İSTİYORUZ

  Basın toplantısında ortak metni okuyan Baki Düzgün, "Dağlıca'daki, Iğdır'daki çocukların bizim çocuklarımız olduğunu ve hiçbir amacın bu ölümleri meşru kılmayacağını söylüyoruz. Onun için biz Aleviler, sürmekte olan savaşın derhal sona erdirilmesini şart görüyoruz. PKK'dan derhal ve ön koşulsuz ateşkes ilan etmesini istiyoruz" dedi.

  HER İNANÇTAN KARDEŞLERİMİZE SESLENİYORUZ

  Yaşanan çatışmaları tırmandıracak her türlü adımı kınadıklarını ve sağduyu çağrısı yaptıklarını vurgulayan Düzgün, şunları kaydetti: "Eğer bu gidişat durdurulamazsa ülkemizin hızla Suriyelileşmeye gittiği gerçeğine karşı her inanç ve kimlikten Türkiyeli anne ve babalara sesleniyoruz. Çözüm Süreci adıyla topluma mal olan, geçen 2,5 yıllık süreç bize gösterdi ki evrensel hukukun ve medeniyetin gereği olarak sorunların müzakere edilmesini kabul etmek çocuklarımızın ölmediği bir ortamın da biricik güvencesidir. Temel ihtiyacımız, sorunlarımızı konuşarak ve elbette ki evrensel hukuk ve medeniyetin yoluyla çözmektir. Bu bilinçle biz Aleviler, her inanç ve kimlikten kardeşlerimize sesleniyoruz. Artık yeter, yeter, yeter..."

  Bir gazetecinin, "Çatışmalar nedeniyle Alevilerin, PKK yönünde savrulduğu iddia ediliyor. Bu konuda neler söyleyeceksiniz?" sorusu üzerine Düzgün, "Alevi örgütleri olarak hiçbir siyasi partinin arka bahçesi olmayız. Tam tersine bu ülkedeki ortak yaşamı talep ederiz" dedi.

  HİÇBİR ÖRGÜTÜN ARKA BAHÇESİ OLMAYIZ

  Aynı soruya Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Genel Başkanı Geçmez ise şu yanıtı verdi: "Biz herhangi bir silahlı gücün arkasında durmayız ve tasvip etmeyiz ama hiçbir haksızlığı ve asimilasyonu da kabul etmeyiz. Alevilerin tarihi böyle bir tarihtir. Haksızlığa uğramış her topluluğun hakkını dile getirmek bizim için şiardır. Bunu dile getirmemek Aleviliğimizi inkar etmek olur. Kürt, Türk, Ermeni, Alevi, Sünni olmuş fark etmiyor, aslolan insandır. Biz hiçbir örgütün, silahlı örgütün arka bahçesi olmayız."

  CİZRE'YE SU, DAĞLICA'YA EKMEK GÖTÜRMEK İSTİYORUZ

  Bugün saat 18.00'de Cizre'ye yola çıkacakları için bu açıklamayı yaptıklarını dile getiren Ercan Geçmez, "Ankara'dan Diyarbakır'a gideceğiz. İlk durağımız Diyarbakır olacak. Güzergah boyunca Alevi örgütlerinin tamamı bizlere yol boyunca destek verecek. Diyarbakır valiliği ve belediyesiyle görüşeceğiz. Ayrıca Dağlıca'ya bir parça ekmek götürmek için valiliğe izin başvurusu yapacağız. Türkiye'nin Kerbela olmasını istemeyen toplum olarak Cizre'ye su, Dağlıca'ya ekmek göndermek istiyoruz" diye konuştu.

  Cizre'nin ardından Silopi, Muş Varto ve Tunceli'yi de ziyaret edeceklerini kaydeden Geçmez, 45 kişiden oluşan heyetin incelemelerde bulunacağını sözlerine ekledi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir