Petrol
94.02
0.70%
Euro
18.2562
-0.58%
Dolar
18.5765
-0.27%
Altın
1.022
-0.29%
Borsa
3554
1.99%
Bitcoin
375.524
-0.93%
20ºC
İstanbul
Çok bulutlu 20 C

  Alevi köyünde çirkin tahrik

  Ezincan'da Alevi vatandaşların yaşadığı evlerin duvarlarına yazılan yazılar yeni bir tartışma başlattı.
  • 31.03.2012 - 10:28
  Alevi köyünde çirkin tahrik

  Alevi köyünde çirkin tahrik #1

  Adıyaman'da Alevilerin yoğun olarak bulunduğu Karapınar mahallesindeki birçok evin işaretlenmesinin üzerinden 1 ay geçmeden, benzer bir olay Erzincan'da yaşandı

  "HEPİNİZİ YAKACAĞIZ"

  Milliyet gazetesinin haberine göre, Ezincan'da Alevi vatandaşların yaşadığı ve il merkezine bağlı olan Avcılar köyünde önceki gece kimliği bilinmeyen şahıslar köy okulunun duvarına "Pis Aleviler hepinizi yakacağız" yazdı. Bazı evlere ise "üç hilalli işaretler" konuldu.

  Hubyar Sultan Alevi Kültür Derneği Başkanı Ali Kenanoğlu'nun verdiği bilgiye göre, sabah saatlerinde yapılan şikâyet üzerine köye gelen özel harekât polisleri bazı yazı ve işaretleri sildi. Kenanoğlu, dernek görevlilerinin de konuyu araştırdıklarını aktardı.

  CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, Adıyaman, Gaziantep ve İzmir'de benzer olaylar yaşandığını anımsatarak şu eleştiriyi yaptı: "Başbakan, (İçişleri Bakanı) İdris Naim Şahin şunu unutmasın; Aleviler yüzyıllarca direndiler Osmanlının zulmüne, Kuyucu Murat Paşa'ya, Yavuz'un seferine ve inançlarını korudular. Hz. Hüseyin'in Kerbala'daki direnişi bir gerçekse, bugün onlara yüzyıllar sonra esin kaynağı ise modern Yezidlere de 21. yüzyılda direnmeyi iyi bilirler. O kadar da çaresiz, mazlum, diğer yanağını uzatan bir toplum değil. Herkes kendini savunmayı ve korumayı bilir. Hükümete karşı da savunur, onların uzantısı olan provokatörlere karşı da. Bu bakımdan herkes ayağını aslında Türkiye'de denk almalı."

  CHP Erzincan Milletvekili Muharrem Işık da "Yazılan yazıya baktığımızda yağlı boyayla, çok düzenli yazıldığı görülmektedir. Kesinlikle büyük birinin yaptığı ve gece vakti yapılan bir olay. Yetkilileri, hükümeti duyarlı olmaya çağırıyoruz" dedi.


  Görüş Bildir