Petrol
84.09
-1.11%
Euro
17.7848
-0.33%
Dolar
18.4589
0.24%
Altın
971.46
-0.17%
Borsa
326
-0.65%
Bitcoin
355.761
0.61%
23ºC
İstanbul
Güneşli 23 C

  Alkol ve sigara yasakları komisyondan geçti

  Komisyondan geçen alkol ve sigara yasaklarına göre bundan sonra artık kişi kendi özel aracında sigara içemeyecek.
  • 23.05.2013 - 06:26
  Alkol ve sigara yasakları komisyondan geçti

  Alkol ve sigara yasakları komisyondan geçti #1

  Sigara ve alkol konusunda yeni düzenlemeler yapılan torba yasa Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edildi.

  ŞOFÖR KOLTUĞUNA OTURAN SİGARA İÇEMEZ

  Yapılan düzenlemelere göre, sigarada olduğu gibi alkollü içkinin de reklamı yasaklandı. Özel araçların sürücü koltuklarında da içilemeyecek. Alkollü araç kullananlar ise yandı. Alkollü araç kullanan sürücüye 700 lira ceza verilecek, ehliyetine 6 ay el konulacak. Ölçüm yaptırmayanın ehliyetine el konulacak, geriye doğru 5 yıl içinde aynı davranışta bulunursa 877 lira ceza verilecek. Sürücü belgesi 2 yıl süreyle 3 ya da daha fazla alanırsa bu tutar bin 407 lira olacak. Ehliyeti üç kez kaptıran psikiyatra gitmek zorunda kalacak. 100 promile kadar alkollü olan sürücü, kaza yaparak ölüme neden olması durumunda TCK'nın ilgili hükümleriyle yargılanacak.

  SİGARADAN SONRA ALKOLE DE REKLAM YASAĞI

  Alkollü içkilerin reklamı yapılamayacak. Özendirici kampanya, promosyon ve etkinlikler (ulusal ve uluslararası sektörel fuarlar ve organizasyonlar hariç) yasaklandı. Logo yasağı ise yumuşatıldı. Alkollü içki satış belgesi olan lokanta, restoran, bar ve gece kulüplerinde servis amaçlı ürünlerde marka, amblem ve logo taşıyan materyaller kullanılabilecek. Ambalajların üzerine Türkçe uyarılar konulacak.

  TOPLUMSAL MEKANLARIN 100 METRE YAKININDA ALKOL SATIŞI YASAK

  İçki satan yerle okul, dershane, öğrenci yurtları ve ibadethaneler arasındaki 100 metre yasağı turizm belgeli işletmelere uygulanmayacak. Bar, restoran, meyhanelerde içkinin kaldırımdan görünmesi yasağından da vazgeçildi. Turizm belgeli yerlerde alkol açık tüketilebilecek, ancak tesis dışında tüketilmek üzere satılmayacak. İçkiler işletme dışından görülecek şekilde satılamayacak. Otoyollarda ve devlet karayollarındaki yapı ve tesislerde satış ve tüketimine izin verilmeyecek. İnternetten ise sadece işletmelere satılabilecek. Yasaya uymayanlara 500 bin TL'ye kadar çeşitli kademelerde idari para cezası öngörülüyor.

   


  Görüş Bildir