Petrol
84.5
0.73%
Euro
19.3206
0.32%
Dolar
18.6203
-0.03%
Altın
1.045
0.34%
Borsa
4923
0.00%
Bitcoin
309.798
0.40%
12ºC
İstanbul
Çok bulutlu 12 C

  Alman bakanın İncirlik Üssü'nü ziyaretine izin verilmedi

  Türkiye, Almanya Savunma Bakanlığı Ralf Brauksiepe'nin İncirlik üssündeki Alman tesislerini temmuz ayında ziyaretine izin vermedi.
  • 23.06.2016 - 11:17
  Alman bakanın İncirlik Üssü'nü ziyaretine izin verilmedi

  Alman bakanın İncirlik Üssü nü ziyaretine izin verilmedi #1

  Alman Bild gazetesinin haberine göre, Türkiye, Almanya Savunma Bakanı Ursula von der Leyen'in vekili Müsteşar Ralf Brauksiepe ve beraberindeki heyetin İncirlik Üssü'ne temmuz ayında yapmayı planladığı ziyareti iptal etti.

  İPTAL GEREKÇESİ "ERMENİ SOYKIRIMI" KARARI

  Ziyaretin Alman Federal Meclisi'nde kabul edilen "Ermeni soykırımı" kararı nedeniyle iptal edildiği ve Türkiye'nin bu kararla Alman politikacıların İncirlik'te istenmediği mesajını vermeyi hedeflediği belirtildi. Alman Korgeneral Dieter Warnecke, Savunma Komisyonu'nda kapalı yapılan bir görüşmede Türkiye'nin iptal gerekçesi olarak "Ermeni soykırımı" kararını somut olarak dile getirdiğini söyledi.

  ALMANYA'DAN TEPKİ GECİKMEDİ

  Hrıstiyan Sosyal Birlik Partisi'nin (CSU) Federal Meclis dış ve güvenlik politikaları sözcüsü Florian Hahn, Ankara'nın tavrını eleştirerek, "Bu, her türlü siyasi mantıktan uzak, NATO müttefiği bir ülkeye karşı sorumsuzca davranıştır" dedi. Türkiye'nin tavrını "hesaplanmış provokasyon" olarak tanımlayan Hahn, bunun Almanya'nın güvenlik politikalarını etkilediğini söyledi. CSU sözcüsü Hahn, "Tornado keşif uçaklarını konuşlandırabilmek için Ürdün'deki Amman hava üssü olmak üzere alternatif yer arayışına girmeliyiz" ifadelerini kullandı.

  "UYGUN KARŞILIK VERİLMELİ"

  Eski Savunma Bakanı Franz Josef Jung da 'Mitteldeutsche Zeitung' gazetesine yaptığı açıklamada Türkiye'ye tepki gösterdi. Hristiyan Demokrat Birlik partisi (CDU) mensubu Jung, "Türkiye'ye tarafımızca uygun bir karşılık verilmelidir" dedi. Bild gazetesine konuşan Yeşiller Partisi'nin savunma politikaları uzmanı Tobias Lind


  Görüş Bildir