Euro
9.0231
0.13%
Dolar
7.4677
0.12%
Altın
441.49
0.84%
Borsa
1.524
0%
Bitcoin
272.449
2.10%
-2ºC
İstanbul
Güneşli -2 C

  Amasya'da dokuz dişli bebek dünyaya geldi

  Amasya'nın Merzifon ilçesinde Devlet Hastanesinde dünyaya gelen "Elif Nur" adlı bebeğin 9 tane dişinin bulunduğu fark edildi.
  • AA
  • 10.10.2018 - 18:35
  • Güncelleme : 10.10.2018 - 19:22
  Amasya'da dokuz dişli bebek dünyaya geldi

  Merzifon Devlet Hastanesinde dün doğum yapan 30 yaşındaki Seda Kar'ın dünyaya getirdiği "Elif Nur" adı verilen bebeği kontrol eden doktor, bebeğin 9 tane dişinin bulunduğunu fark etti.

  ÖN İKİ DİŞİ ÇEKİLDİ

  Endişe ve şaşkınlık yaşayan Kar ailesi, doktorların kontrolünün ardından bebeğin sağlık durumunun iyi olduğunu öğrenince rahatladı.

  Bebeğin ön iki dişi, soluk borusuna kaçarak çocuğun ölümüne neden olabileceği tehlikesi nedeniyle diş hekimleri tarafından çekildi.

  Merzifon Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Selçuk Sezikli, yaptığı açıklamada, annenin ilk doğumunu gerçekleştirdiğini ve bebeğin normal doğum yöntemiyle dünyaya geldiğini söyledi.

  Amasya'da dokuz dişli bebek dünyaya geldi VİDEO

  "BÖYLE BİR VAKA İLE İLK KEZ KARŞILAŞIYORUZ"

  "Hastanemizde dün yapılan doğumda bir kız çocuk dişleriyle dünyaya geldi. Bu ender bir durum." diyen Sezikli, şöyle devam etti:

  "Dünyada daha önce tabi ki tespit edilenler var. Ancak diğerlerinden farklı olarak çoklu sayı ikiden fazladır. Daha önce yapılan doğumlarda genelde önde iki diş olarak belirtilmiş. Bu kızımızda 9 adet diş var. Bunlardan ön taraftaki 2 tanesi çok belirgin olduğu için diş hekimlerimizce kontrolleri yapılarak müdahale edildi. Dişlerin vücuttan düşmesi ve düşme riskinden dolayı bebeğimizin hayati riski olabileceğinden dolayı müdahale edildi. Bizim için de bir ilk. Yıllardır bir sürü doğum yapılıyor ama böyle vaka ile ilk defa karşılaşıyoruz. Biz de çok şaşırdık."

  Amasya da dokuz dişli bebek dünyaya geldi #1

  Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Şenol Küçük ise çok şaşkın olduklarını ve az görülen bir durumla karşılaştıklarını belirterek, şunları kaydetti:

  "Kız bebeğimizin alt damağında natal diş dediğimiz doğuştan dişlerin olduğunu gördük. Çok nadir görülen bir durum, en sık görülen durum ise alt damakta süt dişlerin çıkmış görülmesi. Bu kız çocuğumuzda farklı olan 2-3 değil daha fazla diş olmasıydı. Önde çıkan 2 diş çok büyük olmasından dolayı bebeği riske atacağından hemen müdahale edilerek alındı. Bebeğin onu yutması ya da yemek borusuna kaçma durumu ortadan kaldırıldı. Hastamız gebeliği boyunca Merzifon Kara Mustafa Paşa Devlet Hastanesi Kadın Doğum ünitesinde takip edildi."

  Bebeğin 2 kilo 800 gram ve 48 santimetre boyunda dünyaya geldiği öğrenildi.

  Amasya da dokuz dişli bebek dünyaya geldi #2

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir