Euro
11.342
1.34%
Dolar
9.7402
1.43%
Altın
561.33
1.4%
Borsa
1.48
1.68%
Bitcoin
594.298
1.07%
11ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 11 C

  Ankara AKM Millet Bahçesi yıl sonunda tamamlanacak

  Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Ankara'ya yeşil alan ve kültür koridoru kazandıracaklarını söyledi.
  • AA
  • 17.05.2020 - 12:26
  Ankara AKM Millet Bahçesi yıl sonunda tamamlanacak

  Millet Bahçeleri'nin yapımı tüm hızıyla devam ediyor.

  Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, yapımı devam eden Atatürk Kültür Merkezi (AKM) Millet Bahçesi'nin yıl sonunda tamamlanmasının hedeflendiğini, dünyada eşi benzeri olmayan bir projenin Türkiye'ye kazandırılacağını belirtti.

  Kurum, geçen yıl yapımına başlanan AKM Millet Bahçesi alanında incelemelerde bulundu, gazetecilere açıklama yaptı.

  Ankara AKM Millet Bahçesi yıl sonunda tamamlanacak ViDEO

  YEŞİL ALAN, KÜLTÜR KORİDORU

  Millet Bahçesi'nin 637 bin metrekarelik alan üzerine kurulacağını bildiren Kurum, AKM Millet Bahçesi'nin tamamlanmasıyla Ankara'ya yeşil alan ve kültür koridoru kazandırılacağını söyledi.

  Ankara AKM Millet Bahçesi yıl sonunda tamamlanacak #1

  "DÜNYADA EŞİ BENZERİ YOK"

  Kurum, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla Millet Bahçesi'nin yapımına başlandığını bildirerek, "Bu yıl sonunda yapımını tamamlamayı hedeflediğimiz Millet Bahçesi, sadece Ankara ve Türkiye'yi değil tüm dünyayı ilgilendiren önemli bir proje.

  Hem Ankara'ya hem de ülkemize değer katacak, dünyada da eşi benzeri olmayan bu projeyi, çok önemli bir kültür aksını halkımıza, Türkiye'ye kazandırmış olacağız." değerlendirmesinde bulundu.

  Millet Bahçesi içerisinde, kır lokantalarının, Millet Kütüphanesi'nin, Millet Kıraathanesi'nin olacağını anlatan Kurum, Millet Bahçesi'nde fuarların düzenleneceği alanlar ile 1100 araçlık kapalı otoparkın da yer alacağını dile getirdi.

  Ankara AKM Millet Bahçesi yıl sonunda tamamlanacak #2

  "MACERA PARKLARI VE OYUN ALANLARINDA KEYİFLİ ANLAR YAŞANACAK"

  Millet Bahçesi'nde 6 bin metrekarelik biyolojik gölet kurulacağını, burada ışık ve ses gösterilerinin yapılacağını ifade eden Kurum, her yaş grubundan vatandaşın vakit geçirebileceği bölümlerin oluşturulacağını, macera parklarında, oyun alanlarında da çocukların keyifli anlar yaşayacağını kaydetti.

  Murat Kurum, 1,5 kilometre uzunluğunda teleferiğe sahip olacak alanın yürüyüş ve bisiklet yollarıyla da donatılacağını bildirdi.

  Ankara AKM Millet Bahçesi yıl sonunda tamamlanacak #3

  5 BİN KİŞİLİK KONFERANS SALONU, BİN KİŞİLİK CAMİ

  Millet Bahçesi'nde, il tanıtım günlerinin yapılacağı tesislerin, çiftçiden direkt ürün alınabilecek organik pazarların da inşa edileceğini aktaran Kurum, 5 bin kişi kapasiteli konferans salonu ile 1000 kişilik caminin de yapılacağını belirtti.

  Kurum, AKM Millet Bahçesi'nin yanı sıra, başkentte 12 millet bahçesi projesi bulunduğunu, bunlar tamamlandığında Ankara'da kişi başına düşen yeşil alan miktarının artacağını, yaklaşık 3 milyon metrekarelik yeşil alanın başkente kazandırılacağını vurguladı.

  Ankara AKM Millet Bahçesi yıl sonunda tamamlanacak #4

  TÜRKİYE GENELİNDEKİ MİLLET BAHÇESİ YAPIMLARI

  Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, şöyle devam etti:

  "81 ilde 81 milyon metrekare millet bahçesi hedefiyle tüm Türkiye'de çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Şu ana kadar 70 ilde 45 milyon metrekarelik alanda çalışmalarımızı başlattık, bunlar içinde 204 millet bahçesi projesi yürütülmektedir. Bu 204 millet bahçesinin 22'sinin yapımı tamamlandı."

  Yapımı tamamlanan 13 millet bahçesinin açılışının gerçekleştirildiğini anımsatan Kurum, 9'unun da Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın katılımıyla vatandaşın kullanımına sunulacağını dile getirdi.

  Ankara AKM Millet Bahçesi yıl sonunda tamamlanacak #5

  HEDEF, YEŞİL ALAN SAYISINI ARTIRMAK

  Kurum, amaçlarının yeşil alan sayısını artırmak olduğuna dikkati çekerek, Türkiye genelinde yeşil alan koridorları açarak iklim değişikliğiyle de mücadele ettiklerini kaydetti.

  Millet bahçelerinin, doğal afetlerde toplanma alanı olarak kullanılacağını anlatan Kurum, İstanbul ve Ankara'daki büyük ölçekli millet bahçelerinin de bu amaçla kullanılabilmesine yönelik alt yapının da hazırlandığını aktardı.

  Ankara AKM Millet Bahçesi yıl sonunda tamamlanacak #6

  Bakan Kurum, millet bahçelerinde "Sıfır Atık Projesi"nin de yürütüldüğünü sözlerine ekledi.

  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı da, Kurum'un incelemede bulunduğu AKM Millet Bahçesi'nin proje görsellerini paylaştı.

  AKM MİLLET BAHÇESİ'NİN ÖZELLİKLERİ

  AKM Millet Bahçesi'nin 601 bin 300 metrekaresi yeşil ve açık alanlardan, 35 bin 700 metrekaresi ise kapalı alanlardan oluşacak. Böylece, Millet Bahçesi'nin yaklaşık yüzde 95'i yeşil ve açık alanlarla donatılacak.

  Ankara AKM Millet Bahçesi yıl sonunda tamamlanacak #7

  Millet Bahçesi'ne 58 türden 8 bin 800 ağaç, 63 türden 190 bin 276 çalı, 6 türden 5 bin 328 su bitkisi, 20 türden 1480 çiçek dikilecek.

  Sanat atölyeleri, sağlık merkezlerinin de bulunacağı Millet Bahçesi'nde, kurulacak "Zipcoaster"da da eğlenceli anlar yaşanacak.

  Ankara AKM Millet Bahçesi yıl sonunda tamamlanacak #8

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir