Dolar
6.866
0.0714%
Euro
7.7638
0.1884%
Altın
1799.5
-0.2179%
Borsa
114808.56
-0.8506%
G. Altın
396.446
-0.3769%
Bitcoin
63246.65
-0.685%
26ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 26 C

  Ankara Valiliği çocuklara bilet satışını yasakladı

  Ankara Valiliği, yayımladığı genelgeyle şehirlerarası yolculuklarda velisi olmayan yalnız çocuklara bilet satışı yapılmasını yasakladı.
  • 03.06.2014 - 11:34
  Ankara Valiliği çocuklara bilet satışını yasakladı

  Ankara Valiliği çocuklara bilet satışını yasakladı #1

  Ankara Valilik Basın Merkezi'nden yapılan yazılı açıklamaya göre; Vali Alaaddin Yüksel, yayımladığı genelgede, çocukların, geleceğin teminatı olduğunu vurguladı.

  AMAÇ: ÇOCUK İSTİSMARININ ENGELLENMESİ

  Yüksel, bedensel ve ruhsal açıdan sağlıklı, eğitimli ve topluma yararlı bireyler olarak sosyal hayatta yerini alacak çocuğun beden veya ruh sağlığına zarar veren ya da zarar verme riski taşıyan her türlü kötü muamelenin, çocuk istismarının ve suça sürüklenmelerinin önlenmesinin en temel görevleri olduğunu ifade etti.

  VALİLİK'TEN YAPILAN YAZILI AÇIKLAMA

  Ankara sınırlarında evden ya da yurtlardan kaçan, kaybolan çocukların başlarına gelebilecek ve yaşamlarını olumsuz yönde etkileyecek olayların engellenmesi amacıyla tertip ve tedbirlerin alınmasının uygun görüldüğünü bildiren Yüksel, genelgede şunları kaydetti;

  "Şehirlerarası otobüs terminallerinde, tren istasyonlarında, havalimanlarında ve benzeri yerlerin yazıhane/acentelerinde yanlarında velisi, vasisi veya kanuni temsilcisi bulunmayan yalnız çocuklara bilet satışı yapılmayacaktır. Çocukların yanlarında velisi, vasisi veya kanuni temsilcisi bulunmadan yalnız başına bilet talep etmeleri halinde, yazıhane/acentelerde görevli bilet satış personelince iletişim araçları vasıtasıyla velisi, vasisi veya kanuni temsilcisiyle irtibata geçilerek çocuğun seyahatinden bilgileri olup olmadığı teyit edilecektir. Çocukların yalnız başına bilet talep etmelerinden velisi, vasisi veya kanuni temsilcisinin bilgisinin olmadığının tespit edilmesi halinde, derhal kolluk kuvvetlerine ve ailesine bilgi verilecektir. İşbu emir ve kararlara uymayanlar hakkında 5326 sayılı Kabahatler Kanunun 32. maddesinin 1. fıkrası uyarınca idari para cezası uygulanacaktır."

  Görüş Bildir