Petrol
97.22
-0.95%
Euro
18.3956
-0.03%
Dolar
17.9625
0.17%
Altın
1.034
-0.44%
Borsa
2864
0.00%
Bitcoin
439.215
-0.52%
23ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 23 C

  Ankara'da 25 bin kişilik miting

  DİSK, KESK, TMMOB VE TTB tarafından düzenlenen HES’ler ve kadına şiddette protesto edildi.
  • 08.10.2011 - 16:40
  Ankara'da 25 bin kişilik miting

  Ankara da 25 bin kişilik miting #1

  DİSK, KESK, TMMOB VE TTB tarafından düzenlenen ’Tüm Temel Haklarımız için inşanca yaşamı savunuyoruz, eşit, özgür, demokratik bir Türkiye istiyoruz’ mitingine 25 bin kişi katıldı.

  ANKARA GARI'NDA TOPLANDILAR

  Miting için bu sabah saatlerinde Türkiye’nin çeşitli illerinde gelen katılımcılar, Ankara Gar’ında toplandı. Katılımcılar pankartlar açıp, çeşitli sloganlar atarak saat 11.00’de Gar’dan mitingin yapılacağı Sıhhiye Meydanı’na yürüyüşe geçti. Miting alanı çevresinde barikat kuran polis ekipleri, kontrol noktalarında mitinge katılanları tek tek arayarak arayarak alana aldı. Yaklaşık 25 bin kişinin katıldığı mitinge, öğrencilerden, kadın kolektiflerine, memurlardan işçilere, derneklerden siyasi partilere, çevrecilerden köylülere kadar çok farklı kesimlerden katılımların olması dikkat çekti.

  FÜZE KALKANI İSTEMİYORUZ

  Mitinge katılan çevreciler ’HES’lere’ hayır’, ’Karadeniz direniyor’ pankartları açarken, Kadın Kolektifleri de kadına şiddete tepki olarak siyah tabut taşıdı. Şiddet gören kadınların fotoğraflarını da taşıyan grup, kadına yönelik şiddetin biran önce durdurulmasını istedi. Bu arada Malatya’nın Akçadağ İlçesi’ne bağlı Kürecik Köyü Çarşak Tepesi’ne kurulması planlanan NATO Füze Savunma Sistemi de protesto edildi. Mitinge katılan Kürecik Köyü sakinleri, ’Kalkana değil eğitime bütçe’, ’İsrail’e kalkan olmak istemiyoruz’ ile ’Füze kalkanı istemiyoruz’ pankartları açtı. Mitinge katılan bazı gruplarda Kürtçe pankartlar açarak, terörist başı Abdullah Öcalan lehine sloganlar attı.

  Miting nedeniyle Ankara’da birçok yol ulaşıma kapatıldı. Miting nedeniyle Başkentte yoğun güvenlik önlemleri alınırken, 3 bin polis de görev aldı.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir