Petrol
95.78
-0.84%
Euro
18.1561
-0.57%
Dolar
18.0854
0.04%
Altın
1.016
-0.51%
Borsa
302
0.00%
Bitcoin
386.525
-9.39%
24ºC
İstanbul
Açık 24 C

  Ankara'da bir gecekonduya kaçak kesim baskını

  Şentepe Avcılar Mahallesi'nde tek katlı bir gecekondu içerisinde kaçak kesim yapan tavukçulara baskın düzenlendi.
  • 10.04.2014 - 13:18
  Ankara'da bir gecekonduya kaçak kesim baskını

  Ankara da bir gecekonduya kaçak kesim baskını #1

  Ankara'nın en büyük ilçelerinden olan Yenimahalle'de belediye ile İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ekipleri yaptıkları operasyonda dehşet görüntülerle karşılaştı.  

  PATLAMAYA HAZIR BİRER BOMBA

  Görüntüleri değerlendiren Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçıları Birliği Derneği Başkanı Dr.Sait Koca ise bu tip ürünlerin vatandaşın sağlığı açısından patlamaya hazır birer bomba niteliğinde olduğunu söyledi.

  DUVARLARDA KARİKATÜRLER

  Gecekondunun duvarında "Genç Tavukçuluk", 'Veresiye Teklif Etmeyiniz' yazıları ile karikatür dikkat çekerken, canlı tavukların bir odaya dolduruldukları; kesilmiş tavukların ise tahta raflar üzerine sıralandığı görüldü. Gelen ihbar üzerine harekete geçen zabıta ekipleri, kesimin tavuk pisliği, kan ve talaş yığınları arasında küçük bir odada yapıldığını gördü. Yapılan incelemelerde ekipler,  toptan satın alınan tavukların hijyen kurallarına uyulmadan, sağlıksız koşullarda, ruhsatsız olarak parçalara ayrıldığı ve çeşitli iş yerlerine satıldığını belirledi. 

  Ankara da bir gecekonduya kaçak kesim baskını #2

  "DÜĞÜNÜMÜZ İÇİN KESTİK"

  Çalışanlar, satış yapmadıklarını kendi düğünleri için tavuk alıp kestiklerini iddia ettiler. Kaçak kesimhanenin kapatılacağını öğrenen tavukçular, belediye ekiplerine tepki gösterdi. Bu koşullarda yapılan kesimin halkın sağlığını tehdit edeceğinin söylenmesi üzerine, satıcılar “Ben de yiyorum çocuklarım da yiyor. Bu zamana kadar hiç zehirlenme şikayeti bize gelmedi” diyerek itiraz ettiler.

  MÜHÜRLENDİ

  Sağlıksız koşullarda kesilen tavuklara imha edilmek üzere el koyan İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, canlı halde bulunan tavukların da uygun olan bir mezbahaya gönderilmek üzere işlem yapılmasına karar verdi. Kesim yapılan gecekondu mühürlenerek kullanıma kapatıldı. Halkın sağlığı ile oynayanları affetmeyeceklerini dile getiren Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, “Yenimahalle Belediyesi olarak işini düzgün yapan esnafın yanındayız, halk sağlığı ile oynayanların ise karşısında olmaya devam edeceğiz. İşine, mesleğine sahip çıkan ve halk sağlığına önem veren esnaf ile merdiven altı üretim yapan esnaf bir olamaz. Yenimahalle’de kimse halkın sağlığıyla oynayamaz” dedi.

  Ankara da bir gecekonduya kaçak kesim baskını #3

  ŞÜPHENİZ VARSA ALO 174'Ü ARAYIN

  Yenimahalle  İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü yetkilileri ise vatandaşları sağlıklı gıda tüketimi konusunda uyardı. Yetkililer, et ve et ürünleri başta olmak üzere, tüm gıda ürünlerinin ambalajlı olması gerektiğine dikkat çekerek, "Üzerinde üretim ve son kullanma tarihi bulunmalı. Tarihi geçmiş gıdalar tüketilmemeli. Ayrıca saklama koşullarına uygun olarak, saklanıp saklanmadığına da dikkat edilmeli. Et, süt, yumurta, yoğurt, ayran, tereyağı gibi gıdalar uygun ısılarda saklanmaz ise çabuk bozulur. Dolayısıyla bir ürünün üzerinde etiketi olması yetmez; markette, bakkalda nasıl saklandığı da önemlidir" dediler.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir