Euro
15.2618
-0.17%
Dolar
13.6173
0.20%
Altın
794.4640
-0.02%
Borsa
1971
1.01%
Bitcoin
503.194
-2.57%
3ºC
İstanbul
Bulutlu 3 C

  Anne karnındaki bebeğe yumurtalık kisti ameliyatı

  Konya'da 30 haftalık kız bebeğin anne karnındayken gerçekleştirilen cerrahi operasyonla yumurtalık kisti alındı.
  • 17.11.2014 - 12:14
  Anne karnındaki bebeğe yumurtalık kisti ameliyatı

  BEBEK

  Konya'da 30 haftalık kız bebeğin anne karnındayken yumurtalık kisti alındı. Ölme, sakat doğma, çocuk sahibi olamama ihtimalinin önüne geçilen bebek, doktoruna göre tıp literatüründe 21. vaka olarak yer alacak.

  BEBEĞİNDE YUMURTALIK KİSTİ OLDUĞUNU ÖĞRENDİ

  Evrim Öztekin, hamileliğinden bir süre sonra kız bebeğinde yumurtalık kisti olduğunu öğrendi. Gittiği hastanelerde "yapılacak bir şey yok" denilerek geri çevrilen Öztekin, son olarak Medicana Konya Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Metin Çapar'a başvurdu.

  6 SANTİMLİK KİST ALINDI

  Çapar, hamileliğin 30. haftasında anne karnındaki bebek için ameliyat kararı aldı. Gerçekleştirilen cerrahi operasyonla bebekteki 6 santimetre civarındaki yumurtalık kisti başarılı şekilde alındı.

  Anne karnındaki bebeğe yumurtalık kisti ameliyatı #2

  "KİSTİN DÖNME, BÜYÜME, PATLAMA İHTİMALİ VARDI"

  Operasyonla ilgili bilgi veren Prof. Dr. Metin Çapar, hastalarının normal gebelik kontrolleri sırasında anne karnındaki kız bebekte yumurtalık kisti tespit ettiklerini söyledi. Oldukça büyük olan kistle ilgili anne adayına önceden "yapılacak bir şey yok" denildiğini öğrendiklerini anlatan Çapar, "Biz de kistin büyüme, patlama ve dönme ihtimaline karşı ameliyat düşündük. Tahmin edilen olumsuzluklar devam etse bebeğin başka organları da zarar görebilirdi" dedi. Bu nedenle öncelikli ameliyatı planladıklarını dile getiren Çapar, bebeğin anne karnında daha fazla kalarak sağlıklı olması için acele ettiklerini vurguladı.

  Anne karnındaki bebeğe yumurtalık kisti ameliyatı #3


  Görüş Bildir