Euro
10.0365
-0.32%
Dolar
8.4381
-0.21%
Altın
492.59
-0.93%
Borsa
1.393
0.09%
Bitcoin
345.750
-0.61%
26ºC
İstanbul
Açık 26 C

  Anneler Günü'nde Aksaraylı annenin yakarışı

  Aksaraylı Ayşe Aygün, iki kızının ölümüne neden olan akciğer yetmezliği çeken 22 yaşındaki kızı Tuğba için yardım istedi.
  • Ajanslar
  • 11.05.2015 - 01:27
  Anneler Günü'nde Aksaraylı annenin yakarışı

  Anneler Günü nde Aksaraylı annenin yakarışı #1

  Beş çocuk sahibi Ayşe Aygün (45), "bağışıklık sisteminde ağır eksiklik" anlamına gelen "kombine immün yetmezliği" teşhisi konulan üç kızından 7 yaşındaki Emine'yi üç yıl önce, 16 yaşındaki Kübra'yı da geçen yıl kaybetti.

  Aygün'ün 22 yaşındaki kızı Tuğba'nın da 9 yaşındayken çürüyen sol akciğeri alındı. Diğer akciğeri de çalışmadığı için solunum desteği alan Tuğba'nın, İstanbul'da başvurdukları merkezde nakil için uygun olmadığı söylendi. Aygün, Anneler Günü'nde kendisine verilecek en büyük hediyenin Tuğba'nın yaşama umudu olduğunu ifade etti.

  Yaşadıklarını anlatan Aygün, kızı Emine'nin özellikle son günlerinde "Anne daralıyorum, kurtar beni" dediğini söyledi. Kübra'nın ise "Anne ben ne zaman iyi olacağım" sorusuna cevap vermekte çok zorlandığını, gizlice ağladığını aktaran Aygün, kızına, "Büyüyünce iyi olacaksın, nakil yapılacak" dediğini anlattı.

  "NE OLUR KIZIMI KURTARIN"

  Aygün, Kübra'yı kaybettikten sonra Tuğba'yı yaşatmak için mücadele verdiklerini belirterek, şunları söyledi:

  "Bana 'Tuğba'yı kaybetmeyeceksin, nakil olacak' dediler. Ama sonuç yok. Tuğba'yı da kaybederek aynı acıları yaşamak istemiyorum. Anneyim ben. Birileri duysun sesimi. Ne olur Tuğbamı kurtarın. Kızım da sürekli 'Anne ben ne zaman iyi olacağım' diyor. Kızımın durumu kötüye gidiyor. Nefes almakta çok zorlanıyor. Sürekli oksijen desteği alıyor, ilaç kullanıyor. Tuğba iyi olacak diye bekliyorum. Yavrularımı kucağımda kaybediyorum. Tuğba'yı kaybetmek istemiyorum. Rahatsız olduğunda başında duruyorum. Uyurken bakıyorum, 'acaba hastalandı mı, bir şey mi oldu, nefes alıyor mu?' diye. Hep korkuyorum."

  Tuğba Aygün de yaşamak istediğini ve yetkililerden yardım beklediğini ifade etti.

  "NAKİL YAPILIRSA YAŞAM SANSI OLUR"

  Tuğba Aygün'ün doktoru, Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları İmmünoloji ve Alerji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. İsmail Reisli, hastaya acil akciğer nakli gerektiği için ilgili merkezlerle temasa geçtiklerini bildirdi.

  Tuğba'daki immün yetmezliği nedeniyle akciğer naklinin çok riskli olduğunu, yapılamayacağı sonucuna varıldığını anlatan Reisli, "Hastanın doktoru olarak birkaç yıllık ömrü kaldığını düşünüyorum. En kısa sürede nakil yapılmalıdır. Sürekli yatan ve oksijen desteği alan Tuğba, en ufak gribal enfeksiyonda ciddi solunum sıkıntısı yaşıyor. Hastaya akciğer nakli şansı verilmesi gerektiğine inanıyorum. Kendi haline bıraktığımızda zaten Tuğba'yı kaybedeceğiz. Nakil yapılırsa hastaya yaşama şansı verebiliriz. Heyetin yeniden toplanıp Tuğba'ya nakli tekrar değerlendirmelerini istiyoruz" dedi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir