Petrol
81.4
-2.76%
Euro
19.2716
-0.70%
Dolar
18.6146
-0.10%
Altın
1.046
-0.55%
Borsa
4874
0.33%
Bitcoin
307.400
-2.31%
9ºC
İstanbul
Çok bulutlu 9 C

  Antalya'da haziran ayında karla mücadele

  Antalya'nın Toros Dağları'nda bulunan 2500 rakımlı Morca Yaylası'nda kışın yağan kar nedeniyle kapanan yol iş makinesiyle açıldı.
  • DHA
  • 19.06.2017 - 10:05
  Antalya'da haziran ayında karla mücadele

  Antalya Büyükşehir Belediyesi ekipleri ilçeye bağlı 2500 rakımlı Morca Yaylası'nda kışın yağan kar sonrası kapanan yolları açmak için çalışma yaptı.

  ÇALIŞMALAR TAMAMLANDI

  Çukurköy Mahalle Muhtarı Mustafa Akca, Haziran ayı olmasına rağmen karla mücadele çalışması yaptıklarını belirterek, "Yayla yollarımız kış aylarında kardan kapanmıştı, şimdi bu yolların açılması için çalışmalarımızı tamamladık." dedi.

  Antalya da haziran ayında karla mücadele #1

  Türkiye'nin bazı bölgelerinde havanın ısınmasıyla denize girildiğini, ancak burada karla mücadele edildiğini vurgulayan Akca, özellikle göçerlerin ve arıcıların yaylalara göçü dolayısıyla çalışmalara ağırlık verdiklerini söyledi.

  Birçok oba yolunun karla kapalı olduğunu, bu yolların ulaşıma açılması için Büyükşehir Belediyesi ekiplerince çalışma yapıldığını anlatan Akca, "Morca Yaylası'nda yollarımız kapalıydı. Antalya Büyükşehir Belediyesi ekiplerince yolumuz açıldı. Bugün karla mücadele yapıp yolumuz şu anda açıldı." diye konuştu.

  Antalya da haziran ayında karla mücadele #2

  1 METRE KAR VAR

  Antalya Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Bölümü ekiplerinden Murat İnce, Akseki'ye bağlı Çukurköy Mahallesi Morca Yaylası'na ulaşımı sağlayan yol üzerindeki karları temizlemek için çalışma yaptıklarını anlattı. İnce,

  "Gördüğünüz üzere 1 metre kar var. Bütün yayla yollarını temizledik. Şu anda Akseki bölgesinde kapalı yol kalmadı. Vatandaşın yaylalara çıkmasına engel yoktur." dedi.

  KAR SUYU KULLANIYORLAR

  Yayla sakinlerinden Gürkan Dönmez ise su ihtiyaçlarını kar suyundan karşıladıklarını belirterek, kışın yağan karın erimesiyle meydana gelen suları, kazma kürekle kazdıkları 500 tonluk kuyuya akıttıklarını ve bir sezon boyunca yaylada içme ve kullanma suyu olarak kullandıklarını söyledi. Dönmez, yaylaya göçen koyun ve keçiler için de su toplama kuyusu yaptıklarını ve hayvanların su ihtiyacını da bu kuyudan sağladıklarını kaydetti.

  Antalya da haziran ayında karla mücadele #3


  Antalya da haziran ayında karla mücadele #4

  Antalya da haziran ayında karla mücadele #5

  Antalya da haziran ayında karla mücadele #6

  Antalya da haziran ayında karla mücadele #7

  Antalya da haziran ayında karla mücadele #8


  Görüş Bildir