Euro
15.2663
0.81%
Dolar
13.4556
0.59%
Altın
793.1250
0.40%
Borsa
2,011.16
-0.15%
Bitcoin
524.049
-8.86%
2ºC
İstanbul
Yoğun kar 2 C

  Antalya'da çöpten sanat yaptılar - Video

  Akdeniz Sanayi Sitesi'nin ustaları, atık malzemeleri birer heykele dönüştürdü.
  • 14.06.2012 - 07:01
  Antalya'da çöpten sanat yaptılar - Video

  Antalya da çöpten sanat yaptılar - Video #1

  Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Akdeniz Sanayi Sitesi Kooperatifi birlikteliğiyle gerçekleşen projede sanayinin deneyimli 12 ustası dükkanlarından çıkan krank mili, LPG tankı, hurda lastik gibi malzemelerden 10 heykel yarattı.

  VİDEO İÇİN TIKLAYIN

  TEMEL EĞİTİMDE SIFIR ÇEKTİLER AMA..

  Büyükşehir Belediye Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı tarafından yürütülen proje için çalışmalar 2 ay önce başladı. Koordinatörlüğünü Heykeltraş Ayhan Kayapınar'ın yürüttüğü çalışma için 'Atık Malzeme ile Heykel ve Tasarım Atölyesi' kuruldu. Heykeltraş Kayapınar, bu iki aylık sürecin zor ve sıkıntılı geçtiğini söyledi. Atölyede teorik eğitimlerle başlayan derslerde, Akdeniz Sanayi Sitesi'nin deneyimli ustaları, kağıt, kalem ve çizim gibi temel eğitimlerde sınıfta kaldı.

  SANAYİ ATIKLARI HEYKELE DÖNÜŞTÜ

  Heykeltraş Ayhan Kayapınar, bunun üzerine eğitimin bu aşamasını geçerek direk uygulamaya yöneldiklerini anlattı. Yapacakları heykelin fotoğraflarına bakan ve kafalarında modelleyen ustalar hurda otobüs mafsallarından bacak, atık kaporta parçalarından gövde, bujilerden diş, LPG tanklarından göğüs, pistonlardan kol, krank milinden el ve ayak, rulmandan göz yaptılar. Atık malzemeleri organa uzuva dönüştüren ustaların yaptığı ahtapot, dinozor, boğa, robot, çember çeviren çocuk ve zürafa gibi 10 heykel Akdeniz Sanayi Parkı içinde oluşturulan Açıkhava Galerisi'nde düzenlenen törenle açıldı.

  AKAYDIN'DAN USTALARA PLAKET

  Törene Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın, Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (AESOB) Başkanı Abdullah Sevimçok, Akdeniz Sanayi Sitesi Kooperatifi Başkanı Mehmet Öztürk, davetliler ve sanayi sitesi esnafı katıldı. Törende bir konuşma yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın, projenin esnaf ve Büyükşehir Belediyesi buluşması olduğunu söyledi. Yakında projenin yeni etaplarının başlayacağını ve atık malzemelerden yaratılan heykellerin turizmle bulaşmasını amaçladıklarının kaydeden Başkan Akaydın, törende heykel ustalarına plaket verdi.

  "KARTALI İNTERNETTEN İNCELEDİM"

  Gündüz dükkanını işlerini gece saatlerinde ise eseri üzerinde çalışan metal ustası Yaşar Yavuz, projeye kartal heykeliyle katıldı. İlk defa böylesine bir çalışma içinde yer aldığını belirten metal ustası Yavuz "Çok heyecanlıydı" dedi. Heykelin nasıl yapılacağı konusunda eğitimlerinin 10 gün sürdüğünü ve 3 hafta gibi bir sürede atık metallerden kartal heykelinin tamamladığını belirten Yaşar Yavuz, "Kartalın internette farklı farklı fotoğraflarına baktım. Onları inceledim. Sonra da tecrübemizi işin içine katarak eseri tamamladık" dedi.

  "ARTIK DAHA İYİSİNİ YAPARIM"

  Projede çalıştığı otomobil servisinin sembolü olan aslan heykelini çalışan Yılmaz Karakaya, heykeli rulman, volant dişlisi toz kapağı, egzoz borusu, buji, hurda kaporta parçaları kullandığını söyledi. Aslan fotoğraflarına bakarak hayvanın uzuvları yerine geçebilecek en uygun parçayı aradıklarını belirten Usta Karakaya, yeni bir proje için hazır olduğunu belirterek, "Şimdi çok daha iyisini yaparım" dedi.


  Görüş Bildir