Euro
15.0882
-0.94%
Dolar
13.5192
-0.96%
Altın
777.5830
-1.33%
Borsa
1983
-0.73%
Bitcoin
517.812
3.55%
4ºC
İstanbul
Çok bulutlu 4 C

  Antalya'da medusa başı bulundu

  Antalya Gazipaşa'da Antiocheia Ad Cragum Antik Kenti'nde yürütülen kazı çalışmaları sırasında mitolojik medusa başı bulundu.
  • DHA
  • 05.08.2015 - 23:16
  Antalya'da medusa başı bulundu

  ALANYA

  Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü'nün açıklamasına göre, Gazipaşa İlçesi yakınlarındaki Antiocheia Ad Cragum Antik Kenti'nde bakanlık izniyle ABD'nin Nebraska Üniversitesi ile Uşak Üniversitesi'nin ortaklaşa yürüttüğü 2015 yılı kazı çalışmalarında sürpriz şekilde mitolojik medusa figürü bulunduğu belirtildi.

  İNSAN ÖLÇÜSÜNDEN ÇOK AZ BÜYÜKLÜKTE

  Kazı çalışmalarının Türkiye heyetini temsil eden Uşak Üniversitesi Arkeoloji Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Birol Can, medusa başının geçen hafta tapınak alınlığının diğer kırık parçalarına yakın şekilde bulunduğunu ve insan ölçüsünden çok az büyük olarak işlendiğinin belirlendiğini söyledi. Tapınak alınlığının bir parçası olduğu düşünülen medusa başının yüzünün iyi durumda olduğunu açıklayan Doç. Dr. Can, medusanın saçındaki yılanların hala görülebildiği ve MS 2 veya 3'üncü yüzyılın başında yapıldığını tahmin ettiklerini kaydetti.

  ALANYA MÜZESİ'NDE SERGİLENECEK

  Doç. Dr. Birol Can, restorasyon ve konservasyon çalışmaları süren eserin çalışmaların tamamlanmasının ardından Alanya Müzesi'nde sergileneceğini aktardı. Medusa, Yunan mitolojisinde gözlerine bakanı taşa çevirdiğine inanılan yılan saçlı, keskin dişli, dişi canavara verilen isimdir.

  Antalya da medusa başı bulundu #2


  Görüş Bildir