Antalyalı kadın derneğinin olaylı etkinliği

Dünya Kadınlar Günü nedeniyle dün Konyaaltı İlçesi'ndeki bir otelin düzenlediği ve yaklaşık 200 kişinin katıldığı kadınlar matinesine, Antalya Kadın Danışma Merkezi ve Dayanışma Derneği'nden yaklaşık 80 üye de geldi.

Gecenin ilerleyen saatlerinde sahneye önce zenne çıktı. Dernek üyesi bazı kadınlar, zennenin vücudunu sergilemesine tepki gösterdi, ancak geceye katılan birçok davetli masalara çıkan zenneye alkış tuttu, bazıları da onun hareketlerine eşlik etti.

Antalyalı kadın derneği dansözü sahneden indirdi VİDEO

Antalyalı kadın derneğinin olaylı etkinliği

Antalyalı kadın derneğinin olaylı etkinliği

ORYANTAL SAHNEDEN İNDİRİLDİ

Zenneden sonra 'Oryantal Eftal' olarak tanınan Eftal Gönültaş sahneye çıktı. Oryantal Eftal dansına başladıktan birkaç dakika sonra Antalya Kadın Danışma Merkezi ve Dayanışma Derneği Başkanı Nigar Duru sahneye çıktı. Nigar Duru, eline mikrofonu alp müziğin kesilmesini ve dansın sonlandırılmasını istedi.

Antalyalı kadın derneğinin olaylı etkinliği

Oryantal Eftal'in şaşkın bakışlarla izlediği Nigar Duru, "Kadın veya erkek bedeninin bir pazarlama aracı olarak kullanılmasını onaylamıyoruz. Biz dansöz istemediğimizi bildirdik. Dansöz istemiyoruz, lütfen bırakın" dedi.

Nigar Duru'dan mikrofonu alan oryantal Eftal, "Ben işimi yapıyorum. Buna neden engel oluyorsunuz?" diyerek tepki gösterdi ve dansına devam etti. Ancak Nigar Duru'nun başkanı olduğu Antalya Kadın Danışma Merkezi ve Dayanışma Derneği üyelerinin artan tepkileri üzerine dansı bırakmak zorunda kaldı.

"SAHİP ÇIKMASI GEREKİRKEN ENGELLEDİ"

Olanlar karşısında şaşıran ve soyunma odasına dönen oryantal Eftal, kendilerine destek vermesi gereken kadın derneğinin bu çıkışına anlam veremediğini söyledi.

İşinin engellendiğini, hakaret gördüğünü, küçük düşürüldüğünü söyleyen Eftal, "Ben bu alanda aynı zamanda bir eğitimciyim. Ben ekmeğimi bu işten kazanıyorum. Namusumla sanatımı sergiliyorum. Kadınların olduğu bir ortamda, bize sahip çıkması gereken kadın dayanışma derneğinin bu tepkisini kınıyorum" dedi.

DURU: KADININ SÖMÜRÜLMESİNE KARŞIYIZ

Oryantal Eftal'in tepkisini haksız bulduğunu belirten Nigar Duru ise bu hareketiyle kendisine sahip çıktıklarını ileri sürdü. Mevcut sistemin, kadının cinsel özelliklerini veya bedenini kullanarak onları sömürmeye çalıştığını ileri süren Nigar Duru, "Biz zenne veya dansözün işini yapmasına karşı değiliz. Onlar da birer emekçi. Biz onlara da sahip çıkarız. Kadının özellikle sömürülmesine karşıyız. Biz fahişeye de transa da eşcinsele de sahip çıkmak zorundayız. Bizler bacak reklamlarına da kadını cinsel obje gösteren tüm reklamlara, onu hiçe sayan ruj reklamı dahil her şeye karşıyız" diye konuştu.

Antalyalı kadın derneğinin olaylı etkinliği

Yaptıkları etkinliklerde dansöz istemediklerini, organizasyonu hazırlayan otel yönetimine de bunu bizzat söylediklerini kaydeden Nigar Duru, "Ama ne yazık ki bizi dikkate almadılar. Biz en çok da ona üzüldük. Bizim kontrolümüz dışında gelişen bir olaya tepkimizi dile getirdik. Onun işine engel olmak gibi bir düşüncemiz yoktu" dedi.