Euro
9.0212
0.51%
Dolar
7.4095
0.56%
Altın
439.67
-0.79%
Borsa
1.531
-1.31%
Bitcoin
236.277
-2.77%
12ºC
İstanbul
Bulutlu ve güneşli 12 C

  Araç muayenelerinde yeni düzenleme

  Ulaştırma Bakanlığı bir genelge yayınlayarak araç muayenesinde uyulması gereken kurallara dikkat çekti.
  • Detay Haber
  • 15.07.2016 - 13:24
  Araç muayenelerinde yeni düzenleme

  Araç muayenelerinde yeni düzenleme #1

  Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, araç muayenede yaşanan sorunlara el attı. Habertürk'ten Deniz Çiçek'in haberine göre bakan Arslan tarafından Maliye ve İçişleri bakanlıkları ile TÜVTÜRK istasyonlarına gönderilen genelgede, muayenelerde dikkat edilmesi istenen unsurlar tek tek belirlendi.

  MUAMELECİLERN ÖNÜNE GEÇİLECEK

  En dikkat çekici unsur ise,  bir kişinin aynı ay içinde başka bir kişiye ait aracı bir kez muayene ettirebilecek olması oldu. Bu kural ile birlikte muameleci olarak anılan aracıların önüne geçilecek.

  MUAYENELERDE DİKKAT EDİLMESİ İSTENEN UNSURLAR ŞÖYLE SIRALANDI

  -Sabit ve seyyar araç muayene istasyonlarını kaydedecek kamera sistemi zorunlu olacak. Kaydedilen görüntüler 6 ay saklanacak. Bakanlık da bu sistem üzerinden istasyonları izleyebilecek.

  -Her bir teknisyenin araç başına işlem süresi 15 dakika olacak. Teknisyenin günlük muayene edebileceği araç sayısı buna göre belirlenecek. Ağır vasıtalarda süre 30 dakika olacak.

  -Pazar günleri istasyonlar çalıştırılmayacak. Bakanlığa bilgi verilerek, pazar günü hariç resmi tatil günlerinde çalışılabilecek.

  CEZALI ARAÇLARA 7 GÜN İÇİNDE RANDEVU VERİLECEK

  -Mesai saatine 30 dakika kalıncaya kadar gelen tüm araçlara sıra verilecek. Sıra verilen tüm araçların da işlemi tamamlanacak.

  -Muayene tekrarı olacak araçlara randevu önceliği tanınacak. Cezalı araçlar ile engellilere ait araçlara 7 gün içinde randevu ile sıra verilecek.

  -Muayene tekrarına gelen araçta tadilat yapıldıysa, yine ücretli muayene yapılacak.

  KUSURU TESPİT EDİLEN ARAÇLAR, TAMİRHANEYE YÖNLENDİRİLMEYECEK

  -Bakanlığın gerekli görmesi ve işleticiye bildirmesi halinde, istasyon personelinde yer ve unvan değişikliği yapılabilecek veya bu kişiler araç muayenesine ilişkin görevlerden alınabilecek.

  -Kusuru tespit edilen araçlar, belli bir yetkili servis ya da tamirhaneye yönlendirilmeyecek.

  -Bir kişi, aynı ay içinde başka bir kişiye ait sadece bir aracı muayene ettirebilecek. Bu kural, şirket araçlarında da geçerli olacak. Böylece muameleci olarak anılan aracılar frenlenecek.

  -Otomobil Yarışları Sporları Federasyonu’nun bildirdiği yarış araçları ilave donanımları, ağır kusur ve emniyetsiz olarak değerlendirilmeyecek.

  -Tadilatlarla cenaze yıkama, gezici kütüphane, kan alma ve cenaze nakile dönüştürülen araçlar da muayene edilecek.

  Araç muayenelerinde yeni düzenleme #2

  TERÖR VE SEL NEDENİYLE MUAYENE TEKRARI VARSA ÜCRETSİZ YAPILACAK

  - Terör, sabotaj, nükleer patlama, yangın, sel ve deprem gibi elde olmayan nedenlerle muayene tekrarı başka bir istasyonda ücretsiz olarak yapılacak.

  -Araç muayene istasyonlarına, istenmesi halinde, kafeterya, oto koruma ve yıkama ile ATM için özel alan tahsisi yapılabilecek. İstasyonlara kuru yiyecek ve içecek otomatı kurulabilecek.

  -Ambulans muayenelerinde ilkyardım çantası istenmeyecek ve zaman zaman rastlanılan, hasta mahremiyetini korumaya yönelik takılan buzlu camlar kusur olarak değerlendirilmeyecek.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir