Euro
10.1735
0.12%
Dolar
8.6692
0.05%
Altın
491.37
-0.04%
Borsa
1.392
-1.94%
Bitcoin
377.178
-7.86%
20ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 20 C

  Araç sahipleri dikkat

  1 Aralık’tan önce kış lastiklerini almayı unutmayın.
  • 07.11.2013 - 17:13
  Araç sahipleri dikkat

  Araç sahipleri dikkat #1

  Trafikteki araçlarda 1 Aralık - 1 Nisan dönemlerinde kış lastiği zorunluluğu getirilmesinin ardından, sürücülerin 1 Aralık'tan önce kış lastiklerini almayı unutmamaları istendi.

  Antalya Motosiklet Bisiklet, Lastik Tamircileri ve Oto Yıkamacılar Odası Başkanı Bayram Dal, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından trafikteki araçlarda 1 Aralık- 1 Nisan döneminde, kış lastiği kullanma zorunluluğu getirildiğini hatırlattı.

  'ERKEN DÖNEMDE LASTİKLERİ DAHA UCUZA ALABİLİRLER'

  Şehir içi trafiğindeki araçlarda hava şartlarına göre kış lastiği zorunluluğunun Bakanlık yönetmeliğince valilikler tarafından belirleneceğini de anımsatan Dal, araç sürücülerine zorunluluğun başlama tarihi olan 1 Aralık’tan önce kış lastiğini almaları çağrısında bulundu. Bayram Dal, sürücülerin erken dönemde lastikleri daha ucuza alabileceklerine dikkati çekti.

  DÖRT LASTİK DE DEĞİŞTİRİLMELİ

  Bayram Dal, kış lastiğinin sadece karlı havada kullanılmasının şart olmadığını, sıcaklığın 7 derecenin altına düştüğü havalarda da doğru bir seçim olacağını söyledi. Dal, kış lastiği alırken mutlaka 4 lastiğin de değiştirilmesi gerektiğini kaydetti.

  ZİNCİR BULUNDURMAK ZORUNLU

  Karayolu Trafik Kanunu ve ilgili Karayolu Trafik Yönetmeliği gereğince, kış lastiği kullanmanın zincir bulundurma zorunluluğunu ortadan kaldırmadığına da dikkat çeken Dal, "Kış lastiği kullanımının zincir bulundurmayı gerektirmediği yönünde yanlış anlaşılmalar oldu. Kış lastiği kullananlar da karlı havalarda zincir bulundurmak ve kullanmak zorunda" dedi. Bayram Dal, ayrıca, 40 bin kilometre yol yapmış ya da 2 yıl kullanılan lastiklerin fazla aşınma görünmese de değiştirilmesi gerektiğini, uzun süre kullanılan lastiklerin özelliğini kaybetmesinden dolayı yol tutuşunun azaldığını ve kazalara sebebiyet verebildiğini söyledi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir