Euro
15.3204
0.32%
Dolar
13.5223
0.38%
Altın
799.94
0.80%
Borsa
191
-5.02%
Bitcoin
493.198
2.30%
1ºC
İstanbul
Kar 1 C
  Artvin'de sel felaketinin boyutları ortaya çıktı

  Artvin'de sel felaketinin boyutları ortaya çıktı

  Artvin'i vuran sel felaketinde 8 kişi hayatını kaybetti. Yaşanan selin görüntüleri gün aydınlanınca ortaya çıktı.
  • CHA
  • 25.08.2015 - 10:42

  Artvin'in Hopa ilçesinde meydana gelen ve 8 kişinin hayatını kaybettiği sel felaketinde ölenlerin yakınları Lazca ağıtlar yaktı. Çok sayıda evin ve aracın zarar gördüğü ilçede vatandaşlar mağduriyetlerinin giderilmesini istedi.

  Artvin'de sel felaketi- FOTO GALERİ

  Artvin de sel felaketinin boyutları ortaya çıktı #1

  İlçede elektrik ve su sıkıntısı yaşanıyor. Afet sonrası oluşan hasar ekiplerce tespit edilmeye çalışılıyor.

  Artvin de sel felaketinin boyutları ortaya çıktı #2

  Yağışların etkili olduğu Arhavi ilçesinde de karayolu ve belediye ekiplerince yol temizleme çalışmaları sürdürülüyor.

  Artvin'deki sel felaketinin havadan görüntüleri

  ÖLENLERİN KİMLİKLERİ BELLİ OLDU

  Hopa'daki sel felaketinde ölenlerin sayısı 8'e yükselirken, 1 kişinin hala kayıp olduğu belirtildi. Buna göre Hopa'daki selde ilk belirlemelere göre Hacer Kara (56), Altan Kara (60), Funda Toksoy (41), Sabri Acıbadem (41), Nermin Demir (59), Emniyet Gedik (55), Ünsal Gedik (41) ve Erdal Eren Gedik (17) hayatını kaybetti. Hopa'da sel sularında kaybolduğu ileri sürülen 5 yaşındaki Taha Su'nun aranmasına ise sabahın ilk ışıkları ile birlikte devam ediliyor.

  Artvin de sel felaketinin boyutları ortaya çıktı #3

  SON 50 YILIN EN BÜYÜK YAĞIŞI

  Hopa Belediye Başkanı Nedim Cihan, ilçede son 50 yılın en fazla yağışının meydana geldiğini belirterek, "Gerçekten çok büyük bir felaketle karşı karşıyayız. Ben Hopa'ya bu kadar yağış düştüğünü hatırlamıyorum. Tüm ekiplerimizle kapalı yollarımızı açmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz" dedi.

  Artvin de sel felaketinin boyutları ortaya çıktı #4

  4 AYLIK YAĞIŞ 6 SAATTE YAĞDI

  "Şiddetli yağış olacağını ifade etmiştik. Hatta belediyemiz ve kaymakamlık vatandaşı ikaz etmişti. Gerçekten yaptığımız tahminlere göre şiddetli yağış bekliyorduk. 6 saatte 250 milimetre gibi; bakın Türkiye’de bir yılda yağanın 640 milimetre olduğunu düşünürsek, 4 aylık yağış 6 saatte yağdı. Kuvvetli bir yağış. Bütün ekiplerimizle buradayız. Yaraları saracağız. Ama tabi maalesef heyelandan dolayı toplam hayatını kaybedenlerin sayısı 8. Bir de yavrumuz var kayıp. Onun da muhtemelen denize kadar gittiğini kabul ediyoruz. Onu da sabahleyin ekipler aramaya başlayacak. Muhtemelen 9 tane hayatı burada kaybettik."

  Artvin de sel felaketinin boyutları ortaya çıktı #5

  500 YILDA BİR...

  Yağışın çok şiddetli olduğunu ifade eden Eroğlu, "12 saatte saatte 250 milimetre, metrekareye 255 kilogram yağış düştü. Bu gerçekten bizim hesaplara göre 500 yılda bir geldiği tahmin ediliyor." dedi.

  DSİ ve Karayolları tarafından yeteri sayıda iş makinesinin bölgeye sevkinin devam ettiğini vurgulayan Eroğlu, "Hopa'da 4, Arhavi'de de bir köyümüzde acil çalışma yapacağız. Ulaşılamayan köy ve mahallelere müdahale ediyoruz. Menfez ve köprüler için acil çalışmalar devam ediyor. Acil olan bölgeler için prefabrik menfezler getirilecek ve ulaşım sağlanacak" ifadelerini kullandı.

  Bakan Eroğlu, yaralıların durumunun iyi olduğunu, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun gelişmeleri bizzat takip ettiğini belirterek, "Acil olarak Başbakanlık tarafından 10 milyon lira gönderildi. İhtiyaç oldukça gönderilecek. Bölgedeki iş makineleri ve tüm araç gereçleri bu tarafa sevk ettik." diye konuştu.

  Hopa'da heyelandan kaçış anı kamerada


  Görüş Bildir