Euro
11.1395
1.02%
Dolar
9.532
0.55%
Altın
551.24
0.6%
Borsa
1.522
0.18%
Bitcoin
587.276
3.77%
13ºC
İstanbul
Çok bulutlu 13 C

  Asansörlere kimlik numarası geliyor

  Geçen yıl açıklanan Asansör Eylem Planı'nın en önemli hedeflerinden biri olan asansörlere kimlik numarası verilmesi uygulaması başlıyor.
  • AA
  • 24.06.2015 - 14:28
  Asansörlere kimlik numarası geliyor

  Asansörlere kimlik numarası geliyor #1

  Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın, "Asansör İşletme, Bakım ve Periyodik Kontrol Yönetmeliği" Resmi Gazete'de yayımlandı. Yönetmelikle, asansörlerin bakım ve periyodik kontrol esasları yeniden düzenlendi.

  BELEDİYELERE ASANSÖRLERİ KONTROL ETME SORUMLULUĞU

  Belediyelere ve il özel idarelerine, hizmete sunulacak asansörlerin tescil işlemlerini gerçekleştirmekle ilgili teknik mevzuat çerçevesinde yıllık periyodik kontrollerini yapma ya da yetkilendirilmiş muayene kuruluşları aracılığıyla yaptırma sorumlulukları verildi. Söz konusu idareler ayrıca, güvenlik için gerekli hallerde asansörleri hizmet dışı bırakabilecek.

  ASANSÖRLER BİNA YÖNETİCİLERİNİN SORUMLULUĞUNDA OLACAK

  Bununla birlikte, yaşanan kaza ve problemleri en aza indirmek amacıyla asansörlerin aylık bakımları ile yıllık periyodik kontrollerinin uygun şekilde yaptırılması, bu işlemlere ilişkin ücretlerin ödenmesi ve engellilerin erişebilirliği için asansörün sürekli olarak çalıştırılması bina yöneticilerinin sorumluluğunda olacak. Yönetmeliğin, teknik bakım personelinin sahip olması gereken sertifikaya ilişkin hükmü 18 ay sonra, diğer hükümleri ise bugünden itibaren geçerli olacak.

  YAKLAŞIK 431 BİN ASANSÖR KAPSAMDA

  Edinilen bilgiye göre, yönetmelikle ülkedeki yaklaşık 431 bin asansörün bakım ve yıllık kontrol faaliyetlerinin nasıl yapılacağına ilişkin önemli düzenlemeler getirildi. Asansör Eylem Planı çerçevesinde duyurulan ve yönetmeliğin hazırlanması sırasında çalışmaları tamamlanarak hizmete alınan veri tabanı ile periyodik kontrol faaliyetini yapmakla yetkilendirilen muayene kuruluşlarının kontrolünü yaptığı asansörlere ilişkin veriler, artık anlık olarak Bakanlık tarafından takip edilebilecek. Bu alanda faaliyet göstermek isteyen tüm muayene kuruluşları için entegrasyonu zorunlu kılınan veri tabanı, Bakanlığın bir muayene kuruluşunun hangi asansörü, hangi kriterler gözeterek, ne şekilde muayene ettiğini takip etmesine imkan sağlayacak. Böylece periyodik kontrol hizmetlerinin, ülkenin her yerinde aynı standartta verilmesi hedefleniyor.

  Asansörlere kimlik numarası geliyor #2

  HER ASANSÖRE TEK BİR KİMLİK NUMARASI

  Asansör Eylem Planı'nın en önemli hedeflerinden biri olan her asansörün tek bir kimlik numarasına sahip olması ve tüm işlemlerin bu numara üzerinden takip edilmesi uygulaması da yönetmeliğin yürürlüğe girmesiyle birlikte hayata geçirilecek. Ulusal Adres Veri Tabanı kayıtları esas alınarak düzenlenecek asansör kimlik numaraları, bina numaraları ile aynı olacağından, asansörün bulunduğu bina ile eşleştirmesi kolaylıkla yapılacak ve asansördeki bakım, onarım, revizyon ve periyodik kontrol gibi her türlü işlem, ayrıntılarıyla elektronik ortamda izlenebilecek.

  PERİYODİK KONTROL ÜCRETLERİNE STANDART GELECEK

  Yönetmelikle, yıllık periyodik kontrol faaliyetini yürüten muayene kuruluşlarının yetki ve sorumlukları yeniden belirlendi. Bugüne kadar belediyeler ile muayene kuruluşları tarafından tespit edilen periyodik kontrol ücretlerinin alt ve üst sınırları, artık ilgili komisyon kararı doğrultusunda Bakanlık tarafından belirlenecek ve çıkarılacak bir tebliğ ile kamuoyuna ilan edilecek.

  KIRMIZI ETİKETLİ ASANSÖRLER KULLANILAMAYACAK

  Periyodik kontrol sonuçları "kusursuz", "hafif kusurlu", "kusurlu" ve "güvensiz" olmak üzere dört grupta değerlendirilecek. "Kusursuz" olarak tanımlanan asansörler yeşil, "hafif kusurlu" olarak tanımlanan asansörler mavi, "kusurlu" olarak tanımlanan asansörler sarı, "güvensiz" olarak tanımlanan asansörler ise ilgili idare adına periyodik kontrolü yapan "A tipi" muayene kuruluşu tarafından kırmızı renkli bilgi etiketi ile işaretlenecek. Yıllık periyodik kontrol faaliyeti sonucunda, kullanımı güvenli olmadığı tespit edilen ve kırmızı etiket alan asansörler, eksiklikleri giderilinceye kadar belediye veya il özel idareleri tarafından hizmetten men edilecek, kullanımı engellenecek. Bakanlık, yönetmeliğin yürürlüğe girmesiyle birlikte, kısa sürede ülkedeki tüm asansörlerin periyodik kontrollerinin yapılmasını hedefliyor. 2012 yılında 101 bin, 2013 yılında 152 bin ve geçen yıl 167 bin asansörün periyodik kontrolü yapılmıştı.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir