Dolar
6.8612
0.0014%
Euro
7.7611
0.1535%
Altın
1798.58
-0.2689%
Borsa
114808.56
-0.8506%
G. Altın
396.959
-0.248%
Bitcoin
63644.24
-0.0606%
28ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 28 C
  Askeralma Kanun Teklifi maddeleri görüşülüyor

  Askeralma Kanun Teklifi maddeleri görüşülüyor

  Kanun teklifinin 1. ve 2. maddesi TBMM'de kabul edildi. Kabul edilen maddeler, teklifin 'Amaç' ve 'Kapsam' başlıklarını taşıyor.
  • AA
  • 13.06.2019 - 18:11
  Askeralma Kanun Teklifi maddeleri görüşülüyor

  TBMM'nin son günlerde üzerinde en çok yuğunlaştığı Askeralma Kanun Teklifi maddeleri tek tek ele alınmaya başlandı.

  Meclis'in 65 maddelik torba düzenleme içerisinde en çok tartıştığı madde ‘Cumhurbaşkanı'na askerlikten muafiyet tanıma yetkisi’.

  1. VE 2. MADDE KABUL EDİLDİ

  Askeralma Kanun teklifinin 1. ve 2. maddesi TBMM'de kabul edildi. Kabul edilen maddeler, teklifin 'Amaç' ve 'Kapsam' başlıklarını taşıyor.

  Askeralma Kanun Teklifi maddeleri görüşülüyor #1

  'AMAÇ' MADDESİ

  Teklifin 'Amaç' başlığını içeren birinci maddesi "Yükümlülük esasına göre silah altına alınacakların yoklama, sınıflandırma, celp, sevk, erteleme, muafiyet, muvazzaflık işlemleri ile cezalı yükümlülere yapılacak işlemler, Türk Silahlı Kuvveleri'nden çeşitli statülerde görev yaparken ayrılan personel dahil olmak üzere yedeklik dönemleri ile Türk Silahlı Kuvvetleri'ne çeşitli statülerde katılan personelin askerlik yükümlülüğünü yerine getirmiş sayılması ve bunlardan askerlik hizmetini tamamlamamış bulunanların işlemlerine ilişkin usul ve esasları düzenlemektedir." ifadelerini içeriyor.

  Askeralma Kanun Teklifi maddeleri görüşülüyor #2

  'KAPSAM' MADDESİ

  Teklifin 'Kapsam' başlıklı ikinci maddesinde ise "Bu kanun, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan her erkek için uygulanır." ifadesi yer alıyor. İkinci maddenin kabul edilmesinin ardından, TBMM Başkanvekili Levent Gök, birleşime ara verdi. Gök, aranın ardından komisyonun yerine oturmaması üzerine, birleşimi, 18 Haziran Salı günü saat 15.00'te toplanmak üzere kapattı.

  Askeralma Kanun Teklifi maddeleri görüşülüyor #3

  KADEMELİ TERHİS

  Teklifin yasalaşmasıyla birlikte 100 binin üzerinde asker terhis olacak. Bu durumun güvenlik zafiyetine yol açabileceği endişeleri dikkate alındı ve bu doğrultuda maddenin de revize edileceği belirtildi. Buna göre 6 ayını dolduran askerlerin bir anda terhisi yerine, ilk etapta 11 ve 12'nci ayını dolduranların terhis edilerek kademeli şekilde terhisleri öngörülüyor. Terhislerin, 6 ya da 9 aya yayılarak yapılması öngörüldü.

  BEDELLİ ASKERLİK

  Bedelli askerliği sürekli hale getiren ilgili maddelerde de teknik rötuşların yapılacağı belirtildi. Ancak bedelli ücretinde bir indirime gidilmesinin söz konusu olmayacağı, ödeme şekli ile ilgili bazı değişikliklerin yapılabileceği bildirildi.

  Görüş Bildir