Petrol
96.56
0.12%
Euro
18.2962
-0.01%
Dolar
17.9281
-0.12%
Altın
1.032
0.12%
Borsa
2795
0.00%
Bitcoin
429.313
2.56%
26ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 26 C

  Askerden firar edip Kobani'ye giden genç yakalandı

  Amasya'da vatani görevini yaparken firar edip YPG saflarında savaşmak için Kobani'ye giden Servet Özkalsın, sosyal medyada fotoğrafını paylaşınca yakalandı.
  • 14.02.2015 - 14:28
  Askerden firar edip Kobani'ye giden genç yakalandı

  vergi.jpg

  İzmir'de ailesiyle yaşayan 25 yaşındaki Servet Özkalsın, Amasya Merzifon 5. Ana Jet Üs Komutanlığı'nda vatani görevini yapmaya başladı. IŞİD'in, Kobani'ye yönelik saldırılarının artmasının ardından 8 ay bulunduğu birliğinden firar etti. İzmir'de ailesinin yanına gelen Servet Özkalsın, ardından da savaşmak için Şanlıurfa'nın Suruç İlçesi'nden sınırı geçip, Suriye'ye Kobani'ye gitti.

  TWITTER HESABINDAN DUYURDU

  Askeri makamların başvurusu üzerine Hava Kuvvetleri Komutanlığı Askeri Mahkemesi tarafından Servet Özkalsın hakkında yakalama kararı çıkartıldı. Bu karar tüm polis ve jandarma birimlerine gönderildi. Ancak bu sırada, Özkalsın, Twitter adresinden 'Tekmanlı S.Ö.: Amasya Merzifon 5. Ana Jet Üs Komutanlığı'nda 8 aylık askerken firar edip YPG'ye katıldım' diye yazarak firarını ve Kobani'de savaştığını duyurdu. Kobani'de YPG saflarında savaşanlara yönelik bazı gazetelerde yapılan haberlerde, Servet Özkalsın'ın da anlatıldığı ve ona ait demeçlere yer verdiği araştırmalarda ortaya çıktı.

  Askerden firar edip Kobani ye giden genç yakalandı #2

  3 AY SAVAŞTI

  Kobani'deki YPG saflarında, IŞİD güçlerine karşı 3 ay savaşan Özkalsın'ın, ardından buradan ayrılıp yine Suruç üzerinden yurda girip, tekrar İzmir'deki ailesinin yanına döndüğü saptandı. İzmir Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube ekipleri, aldıkları istihbaratları değerlendirerek harekete geçti. Buca İlçesi'nde saklandığı belirlenip adresi tespit edilen Servet Özkalsın yakalandı. Gözaltına alınan firari asker birliğinde hırsızlık yaptığı için bu suçtan da ayrıca arandığı ortaya çıktı. Askeri yetkililere teslim edilen Servet Özkalsın, Ankara'ya gönderildi; Hava Kuvvetleri Komutanlığı Askeri Mahkemesi'nin kararıyla tutuklandı.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir