Euro
15.0866
-0.95%
Dolar
13.5239
-0.93%
Altın
775.5180
-1.60%
Borsa
1983
-0.73%
Bitcoin
510.341
1.41%
5ºC
İstanbul
Çok bulutlu 5 C

  Askeri öğrencileri kullananlara ağırlaştırılmış müebbet

  Hain darbe girişiminde 70 Hava Harp Akademisi öğrencisini Yalova'dan İstanbul'a getiren subaylara ağırlaştırılmış müebbet verildi.
  • DHA
  • 16.10.2017 - 16:52
  Askeri öğrencileri kullananlara ağırlaştırılmış müebbet

  Askeri öğrencileri kullananlara ağırlaştırılmış müebbet #1

  Geçtiğimiz yıl yaşanan 15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili kararlar çıkmaya devam ediyor.

  3 SUBAYA AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET

  FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimi sırasında 70 Hava Harp Akademisi öğrencisini Yalova'dan İstanbul'a getiren 3 subaya, "cebir ve şiddet kullanarak anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs" gerekçesiyle ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi.

  MAHKEME İNDİRİME GİTMEDİ

  Dosyayı karara bağlayan mahkame heyeti, sanıklar eski yüzbaşı Mesut Metin Kazancı, eski teğmenler Harun Ay ve Burhanettin Koyuncu'yu "Anaysal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılmalarına karar verdi. Heyet, sanıkların yargılamaya yaptıkları katkı, atılı suç nedeniyle bir pişmanlıklarının bulunmayışları ve verilen cezanın gelecekteki olası etkisini göz önüne alarak, cezada indirim yoluna gitmedi.

  Heyet, sanıklar hakkında, "cebir ve şiddet kullanarak, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın öngördüğü düzeni ortadan kaldırmaya veya bu düzen yerine başka bir düzen getirmeye veya bu düzenin fiilen uygulanmasını önlemeye teşebbüs etmek", "cebir ve şiddet kullanarak TBMM'yi ortadan kaldırmaya veya TBMM'nin görevlerini kısmen veya tamamen yapmasını engellemeye teşebbüs etmek" ve "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçlarından da dava açıldığını anımsatarak, "Anayasayı ihlal"den ceza verildiği için bu suçlardan yeniden ceza vermeye gerek olmadığına hükmetti.


  Görüş Bildir