Petrol
93.7
0.05%
Euro
18.2677
-0.05%
Dolar
17.9612
0.07%
Altın
1.018
0.11%
Borsa
298
0.00%
Bitcoin
425.067
-1.58%
31ºC
İstanbul
Güneşli 31 C

  Aslı Nemutlu gözyaşlarıyla uğurlandı

  Kayak Milli Takımı sporcusu Aslı Nemutlu son yolculuğuna uğurlandı.
  • 14.01.2012 - 17:52
  Aslı Nemutlu gözyaşlarıyla uğurlandı

  Aslı Nemutlu gözyaşlarıyla uğurlandı #1

  ERZURUM'da kayak pistinde geçirdiği kaza sonucu hayatını kaybeden Kayak Milli Takımı sporcusu ve Özel Saint Joseph Lisesi 11. sınıf öğrencisi Aslı Nemutlu (18), gözyaşlarıyla toprağa verildi. Milli sporcunun cenaze törenine katılan yakınları ile arkadaşları gözyaşlarına boğuldu.

  İNİŞ SIRASINDA KAYAKLARINDAN BİRİ ÇIKTI

  Türkiye'yi yasa boğan kaza, Erzurum Konaklı'daki kayak merkezinde geçtiğimiz Perşembe günü meydana geldi. 13 – 15 Ocak arasında yapılacak Alp Disiplini 1'inci Etap Yarışı için antrenman yapan Kayak Milli Takımı sporcusu Aslı Nemutlu, iniş sırasında kayaklarından birinin çıkması sonucu düşerek, pistin kenarındaki tahta perdelere çarptı. Kazada, boynu kırılan genç kayakçı, kaldırıldığı Erzurum Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde hayatını kaybetti.

  Korkunç kaza nedeniyle yarışlar iptal edilirken, başarılı sporcunun babası Metin Nemutlu ile annesi Ayşe Nemutlu özel uçakla Erzurum'a gitti. Aslı Nemutlu'nun cenazesi işlemlerin tamamlanmasının ardından aynı gün özel uçakla İstanbul'a getirilerek, Karacaahmet Gasilhanesi'ne konuldu.

  GÖZYAŞLARI SEL OLDU

  Milli sporcu için bugün Karacaahmet Mezarlığı'nda bulunan Şakirin Camii'nde cenaze töreni düzenlendi. Sabah saatlerinde gasilhaneden alınan Aslı Nemutlu'nun tabutu musalla taşına konuldu.

  Düzenlenen cenazeye Aslı Nemutlu'nun dedesi Mehmet Zati Nemutlu, babası Ahmet Metin Nemutlu, annesi Ayşe Nemutlu, kardeşi Ece Nemutlu ile yakın akrabalarının yanı sıra, Özel Saint Joseph Lisesi'ndeki sınıf arkadaşları da katıldı. Cenazeye ayrıca Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül ile CHP Milletvekili M. Akif Hamzaçebi, AKUT Spor Kulübü Kar Sporları Bölümü ile bir grup kayakçı da geldi.

  AİLE TAZİYELERİ KABUL ETTİ

  Taziyelerin kabulü sırasında acılı anne ile babanın güçlükle ayakta durduğu gözlendi. Aslı Nemutlu'nun annesi Ayşe Nemutlu ile kızkardeşi Ece Nemutlu'nun zaman zaman gözyaşlarını tutamadığı dikkat çekti.

  MADALYALARINI BIRAKTILAR

  Milli sporcunun arkadaşları madalyalarını Türk Bayrağı ile örtülü tabutun üzerine bıraktı. Baba Ahmet Metin Nemutlu'da kızının tabutunan başına geldiğinde gözyaşlarını tutamadı, tabuta sarıldı.

  Başarılı sporcunun naaşı kılınan cenaze namazının ardından dedesi Mehmet Zati Nemutlu'nun kendisi için yaptırdığı Karacaahmet Mezarlığı'ndaki kabristana defnedildi. Yağan yoğun yağmura rağmen caminin avlusunda yer kalmadığı gözlendi.

  BAKANLIK SORUŞTURMA AÇTI

  Kazanın ardından Gençlik ve Spor Bakanlığı olayla ilgili soruşturma açtı. Bakanlık, bir müfettiş görevlendirerek genç sporcunun ölümünde bir ihmalin olup olmadığının tespit edilmesini istedi.

  3 YAŞINDA KAYAĞA BAŞLADI

  Bir dağıtım şirketinin sahibi Metin Nemutlu ile Ayşe Nemutlu'nun kızı olan Aslı Nemutlu, 3 yaşında kayak sporuyla tanıştı. İlk yarış deneyimini 2004'de ilköğretim okulu kayak takımında yaşayan Aslı Nemutlu, daha sonra Büyük Slalom ve Slalom dalında İstanbul birincilikleri kazandı.

  2005 yılında minikler kategorisinde, Uludağ'da yapılan İstanbul İl Birinciliği Yarışmaları'nda Büyük Slalom'da 2'nci, Slalom'da 3'üncü oldu. 2005 yılında A grubu yarışmalarında, Erciyes'te Slalom'da 2'nci, Büyük Slalom'da 6'ncı oldu.

  BİRÇOK YARIŞMAYA DAMGA VURDU

  2006 yılından itibaren kayak Aslı Nemutlu için daha önemli bir uğraş haline geldi. Profesyonel olarak yarışmaya başlayan Aslı Nemutlu, 2006 yılında İstanbul İl Birinciliği'nde Büyük Slalom'da 3'üncü, Slalom'da 4'üncü oldu. 2006 yılında Erciyes'te yapılan A grubu yarışmalarında, Büyük Slalom'da 4'üncü, Slalom'da 2'nci oldu. Bu yarıştan sonra 2006 yılında, Uludağ'da yapılan Türkiye Şampiyonası'nda, Slalom'da 6'ncı, Büyük Slalom'da 4'üncü, Çocuk 1 kategorisinde, Büyük Slalom'da ve Slalom'da İstanbul 1'incisi oldu.

  Uludağ'da yapılan 1'inci Etap yarışlarında Büyük Slalom ve Slalom'da 3'üncü oldu. Palandöken'de yapılan 2'nci Etap yarışlarında Büyük Slalom'da 1'inci oldu. Uludağ'da yapılan Türkiye Şampiyonası'na katıldıktan sonra Uluslararası Çocuk Kupası yarışmalarının iptali nedeniyle milli takıma çağrılmadı.

  Daha sonra yaptığı dereceler sonucunda Milli Takıma girmeye hak kazanan Aslı Nemutlu, Uludağ'da yapılan Uluslararası Çocuk Kupası'nda Türkiye'yi temsil etti. 2007 yılında Uludağ'da yapılan İstanbul İl Birinciliği'nde Slalom'da Türkiye 3'üncüsü oldu.

  2008 yılı OKS yılı olduğu için kayakta çok fazla başarı elde edemeyen Aslı Nemutlu, 2008 yılında Uludağ'da yapılan İstanbul İl birinciliği'nde , Çocuk 2 kategorisinde Slalom'da 4'üncü, Büyük Slalom'da 5'inci oldu. Erzurum'da yapılan 2'nci Etap yarışmalarında Slalom'da 4'üncü oldu.

  2009 yılında, Uludağ'da yapılan İstanbul İl Birinciliği'nde, Çocuk 2 kategorisinde, Büyük Salom'da ve Slalom'da İstanbul 2'nci oldu. Etap yarışmalarından sonra Türkiye Şampiyonası'na katıldı. Daha sonra milli takıma çağrıldı ve Uluslar arası Çocuk Kupası'nda yarıştı.

  2010 yılında, Palandöken'de yapılan 1'inci Etap yarışlarında Gençler kategorisinde Slalom'da 4'üncü, Büyük Slalom'da 6'ncı oldu. Yine Palandöken'de yapılan 2'nci Etap yarışında Büyük Slalom'da 5'inci oldu. Palandöken'de yapılan Türkiye Şampiyonası'nda Slalom'da Türkiye 4'üncüsü oldu. Aslı Nemutlu, bu yarışmaların ardından tekrar milli takıma çağrıldı.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir