Euro
10.0268
0.22%
Dolar
8.234
-0.43%
Altın
484.93
0.49%
Borsa
1.441
0.95%
Bitcoin
487.607
1.25%
13ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 13 C

  Atatürk Havalimanı'nda parmak iziyle pasaport kontrolü

  Atatürk Havalimanı'nda parmak iziyle 15 saniyede pasaport kontrolünün yapıldığı Biyometrik Otomatik Geçiş Sistemi deneme amaçlı olarak bugün başladı.
  • 22.01.2015 - 14:04
  Atatürk Havalimanı'nda parmak iziyle pasaport kontrolü

  Atatürk Havalimanı nda parmak iziyle pasaport kontrolü #1

  Atatürk Havalimanı Dış Hatlar terminalinde ikisi gidiş katında, ikisi de geliş katında olmak üzere 4 noktada parmak izi ile 15 saniyede pasaport kontrolünün yapıldığı Biyometrik Otomatik Geçiş sistemi deneme amaçlı başladı

  PARMAK İZİYLE KONTROL

  Yolcular özel hazırlanan bankolarda parmak izlerini taratarak pasaport kontrolü yaptırabiliyor. Sistemde yapılan parmak izi kontrolünün ardından eşleşme sağlanınca kapıların açılmasıyla geçiş sağlanıyor. Hızlı ve güvenilir sistem olan Biyometrik Otomatik Geçiş başarılı olursa gidiş ve geliş yönünde 4’er biyometrik kabin daha eklenerek önümüzdeki yılsonunda kabin sayısı gidişte 12, gelişte de 12 olmak üzere toplam 24’e çıkartılacak.

  Atatürk Havalimanı'nda hızlı geçiş sistemi açılıyor

   

  "İLK DEFA KULLANACAĞIM"

  Uygulamanın hayata geçirilmesiyle oluşan uzun kuyrukların tamamen ortadan kalkması ve pasaport polisi sayısının da asgariye indirilmesi bekleniyor. Biyometrik Otomatik Geçiş sistemini kullanan ilk yolcu Ahmet Fayez, sistemi yurtdışında gördüğünü belirterek, “Yurt dışında gördüm. Kullananları gördüm. Evet ilk defa kullanacağım. Nasıl olacağını tahmin ediyorum” dedi. Parmak iziyle ilk geçişi yapan Fayez’e havalimanı çalışanları çiçek takdim etti.

  Atatürk Havalimanı nda parmak iziyle pasaport kontrolü #2

  "18 YAŞINDAN BÜYÜK TC VATANDAŞLARI KULLANABİLECEK"

  Biyometrik Otomatik Geçiş sistemi hakkında bilgi veren TAV Havalimanları İstanbul Genel Müdürü Kemal Ünlü, “Bugün Atatürk Havalimanı’nda Biyometrik Otomatik Entegre Geçiş sisteminin test çalışmalarına başlamış bulunuyoruz. Biraz önce birkaç yolcumuz ilk olarak geçişlerini tamamladı. Entegre geçiş sistemini Emniyet Genel Müdürlüğümüzün önderliğiyle yaklaşık on dört ayda tamamladık. On dört ay gibi bir çalışmanın sonunda bu seviyeye geldik. Bu günden itibaren test çalışmalarına başlamış bulunuyoruz. Bu sistemi 18 yaşından büyük Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları kullanabilecek. Sistemi kullanacak vatandaşların öncelikle biometrik datalarının ve kimliklerinin Emniyet Genel Müdürlüğü’nde kayıtlı olması gerekiyor” şeklinde konuştu.

  Atatürk Havalimanı nda parmak iziyle pasaport kontrolü #3

  DENEME AŞAMASINDA

  Sistemin henüz deneme aşamasında olması nedeniyle yaşanan bazı aksaklıklara havalimanındaki görevliler müdahale etti.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir