Petrol
87.69
-0.41%
Euro
17.9954
-0.14%
Dolar
18.5317
0.07%
Altın
984.83
-0.27%
Borsa
3198
0.00%
Bitcoin
362.998
4.63%
21ºC
İstanbul
Açık 21 C

  Atatürk'ün son sözü Aleykümesselam

  Atatürk'ün hayatıyla ilgili 20 yıldır araştırmalar yapan Hacettepe Üniversitesi Tarih Bölümü öğretim üyesi Ali Güler, Atatürk'ün ölmeden önce son sözünün "Aleykümesselam" olduğunu söyledi.
  • 10.11.2014 - 09:59
  Atatürk'ün son sözü Aleykümesselam

  Atatürk ün son sözü Aleykümesselam #1

  Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, aramızdan ayrılışının 76’ncı yıldönümünde tüm Türkiye'de düzenlenen törenlerle anılıyor.

  ATATÜRK'ÜN SON SÖZLERİ "ALEYKÜMESSELAM"

  Atatürk’ün hayatıyla ilgili 20 yıldır araştırmalar yapan Hacettepe Üniversitesi Tarih Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Ali Güler, Atatürk’ün pek bilinmeyen son günlerini Vatan gazetesine anlattı. Güler, Atatürk’ün ölmeden önce son sözünün "Aleykümesselam" olduğunu söyledi.

  İşte Ali Güler’in anlatımıyla Atatürk’ün son günleri;

  Atatürk’ün hastalığı ilk olarak 1938 Ocak ayında Yalova’da belirti verdi. Kanamalar ve kaşıntılar başladı. Doktorlar sirozdan şüpheleniyorlar. Fransızlar Hatay meselesinin çözümünde geri adım atar endişesiyle hastalığı duyurulmuyor. Programını aksatmıyor. Hatta hastayken Mersin seyahatinde askeri birlikleri bile denetliyor.

  Atatürk ün son sözü Aleykümesselam #2

  ZEHİRLENMEDİ

  Atatürk iddia edildiği gibi Mason doktorlar tarafından civalı ilaç verilerek zehirlenmedi. O dönem civalı Saligran adlı bir idrar söktürücü kullanıyordu. Araştırmalarımda gördüm ki 1950’ye kadar civasız bir diüretik yok. Tıp alemi böyle bir ilaçla daha tanışmamış bile.

  ÖLÜM NEDENİ KANLI KARACİĞER İLTİHABI

  Atatürk’ün ölüm sebebi siroz denilen kanlı karaciğer iltihabı. Doktor raporlarına nedeni alkol kullanması. Ani bir şekilde ölmediği için otopsiye gerek görülmemiş.

  Atatürk ün son sözü Aleykümesselam #3

  GECE ÖLMEDİ

  Atatürk’ün ölüm anının gece olduğu ancak tören yapılamayacağı gerekçesiyle 09.05 olarak ilan edildiği iddiası doğru değil. Son dönemi dakika dakika raporlandı.

  "VEFAT EDENE KADARKİ 38.5 SAAT KONUŞMADI"

  Atatürk’ün son komaya girişini Cumhurbaşkanı Genel Sekreteri Hasan Rıza Soyak anlatıyor. Özel hekimi Prof. Dr. Neşet Ömer İrdelp Atatürk’ten dilini uzatmasını istiyor ama Atatürk dilini içeri çekiyor. Kafasını sağa çevirip, biriyle konuşur gibi "Aleykümesselam" diyerek 8 Kasım 1938 saat 19.00’da komaya giriyor. Vefat edene kadarki 38.5 saat boyunca konuşmuyor.

  Atatürk ün son sözü Aleykümesselam #4

  "AZRAİL'E SELAM VERDİĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM"

  Ben Nahl Suresi 32’inci ayet ve Vakıa Suresi 91, 92’inci ayetlerde anlatılan inançlı bir insanın ölüm anının gerçekleştiğine inanıyorum. Kuran-ı Kerim’de anlatıldığı gibi Atatürk’ün ruhunu almaya gelen Azrail’e selam verdiğini düşünüyorum." ifadesinde bulundu.

  Atatürk ün son sözü Aleykümesselam #5


  Görüş Bildir