Euro
15.2716
0.84%
Dolar
13.4717
0.71%
Altın
793.5920
0.46%
Borsa
2,011.16
-0.15%
Bitcoin
0
0.00%
-1ºC
İstanbul
Hafif kar -1 C

  ATM tuşlarının seslerini kopyalayan şebeke çökertildi

  Adana'dan İzmir'e kadar birçok şehirde dolaşan dolandırıcı çete, ATM tuş seslerini kopyalayıp hesapları boşalttı. Polis, güvenlik kameralarından çete üyelerini yakaladı.
  • 05.11.2014 - 17:18
  ATM tuşlarının seslerini kopyalayan şebeke çökertildi

  atm

  Adana'dan İzmir'e kadar birçok ilde vatandaşın bankadaki parasını dolandıran çete son yapılan operasyonla yakayı ele verdi.

  ATM TUŞLARININ SESLERİNİ KOPYALADILAR

  Çete üyeleri H.A., A.K., Ö.A., İ.Ö., S.E., Bursa'daki çeşitli ATM'lere döşedikleri düzeneklerle vatandaşın kart bilgilerini ve işlem esnasındaki tuşların çıkardığı sesleri kopyaladı. Daha sonra ses dosyalarını yurt dışına gönderen üyeler, gelen bilgilerle aynı bankamatiklerden vatandaşın parasını çekti.

  GÜVENLİK KAMERALARINDAN TESPİT EDİLDİ

  Yapılan ihbarla harekete geçen polis ekipleri, güvenlik kameralarına yakalanan çete ekiplerini teşhis etti. Eşkalleri tespit edilen çete üyelerinden H.A., son gittiği bankamatik şubesinde kıskıvrak yakalandı.

  DİĞER ŞEBEKE ÜYELERİ İL DEĞİŞTİRDİ

  Bursa'da H.A.'nın yakalanması ile harekete geçen diğer dolandırıcılar, soluğu Eskişehir'de aldı. Burada kopyaladıkları banka kartlarındaki paraları da çeken 4 kişi, aynı gün içerisinde İzmir'e geçti. Bursa Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şubesi'nin takip ettiği şebeke üyeleri, günlük olarak kiraladıkları evde polis ekipleri tarafından kıskıvrak yakalandı.

  ATM tuşlarının seslerini kopyalayan şebeke çökertildi #2

  ÇETE ÜYELERİ MAHKEMEYE SEVK EDİLDİ

  Evde yapılan incelemelerin ardından çok sayıda kopyalamada kullanılan manyetik kart, düzenek aparatları, bilgisayar, dekoder cihazları ve lehim makineleri ele geçirildi. Düzenek yerleştirilirken yakalanan H.A. tutuklanarak cezaevine gönderilirken, diğer çete üyeleri A.K., Ö.A., İ.Ö., S.E. Bursa'da yapılan sorgunun ardından mahkemeye sevk edildi.


  Görüş Bildir