Euro
10.9935
-1.29%
Dolar
9.4608
-1.29%
Altın
546.16
-1.94%
Borsa
1.508
1.02%
Bitcoin
591.766
-2.75%
16ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 16 C

  Avrupa'nın donanma gemileri Aliağa'da sökülecek

  Gemi Geri Dönüşüm Sanayicileri Derneği (GEMİSANDER) Başkanı Adem Şimşek, Avrupa Birliği ülkeleri donanmalarından hurdaya ayrılan savaş gemilerinin söküm işlerini aldıklarını belirtti.
  • 13.01.2015 - 00:11
  Avrupa'nın donanma gemileri Aliağa'da sökülecek

  Avrupa nın donanma gemileri Aliağa da sökülecek #1

  Şimşek, yaptığı yazılı açıklamada, sektör olarak 2015 yılı planlamasında Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin bayrağını taşıyan gemilerin Türkiye’de sökülmesi yönündeki girişimlerden olumlu sonuçlar almaya başladıklarını belirtti.

  Bu çerçevede sivil gemilerin yanı sıra hurdaya ayrılmış donanma gemilerinin söküm işine talip olduklarını vurgulayan Şimşek, "AB ülkelerinin savunma bakanlıklarıyla yaptığımız görüşmelerden olumlu sonuç aldık ve halen Almanya, Hollanda, İngiltere gibi ülkelerden getirilen hurda savaş gemilerinin Aliağa'da sökümlerine başladık" ifadesine yer verdi.

  Şimşek, 2015 planlamaları kapsamında Brezilya’dan getirilen geminin söküm işinin alındığını, ayrıca Yunanistan, Mısır, Ukrayna, İtalya, Fransa gibi ülkelerden hurda gemi alımı için çaba harcadıklarını, sektörün bu alımlarla 2015 yılı ilk çeyreğinde tam kapasiteye erişme hedefine büyük ölçüde ulaşacağını kaydetti.

  BAYRAK DEĞİŞİMİYLE MÜCADELE

  Sektörün önündeki en önemli sorunun AB ülkeleri bayrağını taşıyan sivil gemilerin, armatörlerce bayrak değişimi yoluyla AB mevzuatına aykırı olmasına karşın maddi yönden daha karlı gördükleri, gerekli çevre koşullarını taşımayan 3. dünya ülkelerine satılması olduğunu dile getiren Şimşek, şöyle devam etti:

  "Bununla ilgili mücadelemiz uluslararası boyutta devam ediyor. Önümüzdeki yıl devreye girmesini beklediğimiz Gemilerin Emniyetli ve Çevreye Uyumlu Geri Dönüşümüne İlişkin Hong Kong Uluslararası Konvansiyonuna göre, AB bayrağı taşıyan gemiler, bizim tesislerimizden başka yerde zaten sökülemeyecek. Bu da bizim için çok önemli biri adım olacak."

  ALİAĞA'DA ARAP GEMİLERİ DE SÖKÜLECEK

  Şimşek, sektör için önemli bir pazarın da Arap ülkeleri olduğunu belirterek,  şunları kaydetti:

  "Geçen yıllarda Arap ülkelerinden önemli rakamlarda hurdaya ayrılmış gemiler getirdik. Bu bölgede süren karışıklıklar sektörü olumsuz etkilese de bölgedeki kaotik ortamın yatışmasıyla Arap ülkelerinde hurdaya çıkarılması gereken gemileri yine ülkemize getirmeye çalışacağız. Ortadoğu ve Arap ülkelerinde satılmayı bekleyen 80 geminin var olduğunu biliyoruz. Bunun için de hazırlıklarımızı yapıyoruz."

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir