Dolar
7.2923
1.2172%
Euro
8.6075
1.4712%
Altın
1936.9
1.3007%
Borsa
1114.18
0.372%
G. Altın
453.883
2.5054%
Bitcoin
83871.2
2.9657%
29ºC
İstanbul
Güneşli 29 C

  Avukatlardan Uğur Mumcu tepkisi

  Antalya Barosu'na bağlı bir grup avukat, baronun verdiği Uğur Mumcu Hukuk Ödülü'nün iptaline tepki gösterdi.
  • 23.01.2013 - 03:28
  Avukatlardan Uğur Mumcu tepkisi

  Avukatlardan Uğur Mumcu tepkisi #1

  Antalya'da bir grup avukat, Antalya Barosu'nun "Uğur Mumcu Hukuk Ödülü"nün Van Barosu avukatlarından Müjde Tozbey Erden'e verilmesi kararını iptal etmesine tepki gösterdi.

  Antalya Barosu Kadın Hakları Kurulu Başkan Yardımcısı Zeliha Şengöz, baroya üye bir grup avukat ile adliye binası önünde yaptığı basın açıklamasında, Antalya Barosu tarafından her yıl verilen "Uğur Mumcu Hukuk Ödülü"nün baroya bağlı Kadın Hakları Kurulu'nca bu yıl Van Barosu avukatlarından Müjde Tozbey Erden'e verilmesinin kararlaştırıldığını söyledi.

  "ÖDÜL VERİLEN AVUKAT TKP" ÜYESİ İTİRAZINA TEPKİ

  Kararın Antalya Barosu Yönetim Kurulu tarafından 9 Ocak'ta onaylandığını bildiren Şengöz, ancak bir süre sonra karara bazı avukatların itiraz ettiğini, bunun üzerine baro yönetim kurulunun 16 Ocak'ta Erden'e ödül verilme kararını iptal ettiğini kaydetti.

  Şengöz, şöyle konuştu: "Avukat Müjde Tozbey Erden'in TKP üyesi olduğu ve siyasi kimliği nedeniyle ödül verilmesine bazı avukatlar itiraz etti. Antalya Barosu Yönetim Kurulu, 6 şikayet dilekçesine istinaden 'baroda oluşan bir algı' gibi bir gerekçeyle kararından 6'ya karşı 5 oyla vazgeçti. Yönetim kurulu bu kararı hiçbir yasal ve meşru bir temele dayandırmamış, iftiralara kulak asarak maalesef yanılgıya düşmüştür. Antalya Barosu başka siyasi fikirden olan insanlara tahammülünün olmadığını ortaya koymuş, meslektaşlarımızın kadın hakları alanında vermiş olduğu mücadeleyi görmezden gelerek siyasi kimliğini bu ödüle alet edilmesine izin vermiştir. Bu haliyle ödül, Uğur Mumcu'nun önüne geçmiştir."

  Uğur Mumcu Hukuk Ödülü'nün bir hukuk ödülü olduğunu, siyasi bir ödül olmadığını ifade eden Şengöz, "Van gibi törenin, ekonomik ve toplumsal baskıların olduğu bir yerde kadın mücadelesine hayatı pahasına katkıda bulunan avukat Erden'e siyasi bir takım gerekçelerle ödülün verilme kararından dönülmesini kınıyoruz" dedi.

  Avukatlar, açıklamanın ardından adliye önünden ayrıldı.

  Görüş Bildir