Euro
9.6853
0.13%
Dolar
8.0502
-0.09%
Altın
462.27
0.41%
Borsa
1.402
-0.46%
Bitcoin
468.961
-0.22%
11ºC
İstanbul
Çok bulutlu 11 C
  Aydın Doğan Ödülü Orhan Pamuk'a verildi

  Aydın Doğan Ödülü Orhan Pamuk'a verildi

  Bu yıl roman dalında düzenlenen 19. Aydın Doğan Ödülü, Nobel Edebiyat Ödüllü yazar Orhan Pamuk'a verildi.
  • DHA
  • 18.04.2015 - 10:54

  Aydın Doğan Ödülü Orhan Pamuk a verildi #1

  Doğan Hızlan başkanlığında toplanan kurulun 6 Şubat 2015 Cuma günü yaptığı toplantıda; 2015 Aydın Doğan Ödülü'nün “roman" dalında Orhan Pamuk' a verilmesine oy birliği ile karar vermişti.

  TÖRENE BİRÇOK İSİM KATILDI

  Ödül töreni, Hilton Oteli Şadırvan ve Balo Salonu'nda yapıldı. Pınar Ergüner'in sunuculuğunu yaptığı geceye, Aydın Doğan Vakfı (ADV) Kurucusu ve Onursal Başkanı ve Doğan Holding Onursal Başkanı Aydın Doğan, eşi Sema Doğan, Aydın Doğan Vakfı ve Doğan Online Yönetim Kurulu Başkanı Hanzade Doğan Boyner, ADV Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Hürriyet Gazetesi Yönetim Kurulu Başkanı Vuslat Doğan Sabancı'nın da aralarında bulunduğu medya, iş, siyaset ve sanat dünyasından birçok isim katıldı.

  Aydın Doğan Ödülü Orhan Pamuk a verildi #2

  KISA FİLM GÖSTERİLDİ

  Kokteylin ardından devam eden yemekli gecede konuklar, Orhan Pamuk'un kitaplarının bulunduğu ve isimlerinin verildiği masalarda oturdular. Arp sanatçısı Merve Kocabeyler'in mini bir konseriyle başlayan törende, Aydın Doğan Vakfı, Aydın Doğan Ödülü ve seçici kurul üyelerini tanıtan kısa bir film gösterildi.

  Aydın Doğan Ödülü Orhan Pamuk a verildi #3

  "KÜÇÜKKEN OYUNCU OLMAK İSTERDİM"

  Daha sonra törenin açılışında konuşan Aydın Doğan Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Hanzade Doğan Boyner, büyük bir yazarı ödüllendirmek için bir araya geldiklerini ifade ederek, “Açık söylemem gerekirse Orhan Pamuk hakkında konuşma yapmak heyecanlandırıyor, biraz da ürkütüyor. Bu kadar büyük bir edebiyat ustası hakkında konuşacak kadar yetkin değilim. Söylediklerimin yetersiz kalacağı endişesiyle, kendisi hakkında konuşma yapmayı sayın jüri başkanımıza bırakmak istedim. Ama vakıf başkanı olarak bu görevden kaçamadım. Dolayısıyla söyleyeceklerimi bir okurun düşünceleri olarak dinlemenizi rica ediyorum.

  Küçükken oyuncu olmak isterdim. Oyuncu olmak istememin sebebi, farklı hayatları yaşayabilme arzumdu. İçine doğduğumuz kaderin dışında bambaşka hayatları tadabilmek beni çok cezbederdi. Yoksun, güzel, tutsak, özgür, engelli, akıllı, hızlı, yavaş, politik, apolitik… Oyuncu olarak binbir türlü farklı hayatı tatmayı hayal ederdim. Oyuncu olma sevdamdan uzak bir hayat sürmeye başlayınca bu boşluğu kitaplarla doldurdum. Orhan Pamuk'un eserleri de bu yoldaki başyapıtlarımın arasında oldu. Hikayelerin ve karakterlerin içine öyle daldım ki, bambaşka hayatları, bambaşka gerçekleri içimde hissettim" dedi.

  Aydın Doğan Ödülü Orhan Pamuk a verildi #4

  ÖDÜLÜ AYDIN DOĞAN'IN ELİNDEN ALDI

  Boyner'in konuşmasının ardından, ödüle değer görülen Orhan Pamuk ile yapılan söyleşi filmi gösterildi. Daha sonra, Aydın Doğan Vakfı (ADV) Kurucusu, Onursal Başkanı ve Doğan Holding Onursal Başkanı Aydın Doğan, Orhan Pamuk'a 50 bin TL tutarındaki para ödülünü ve Aydın Doğan Ödülü'nü temsil eden heykelciği takdim etti.

  Aydın Doğan Ödülü Orhan Pamuk a verildi #5

  "ÖDÜL ALMAKTAN, SEVİLMEKTEN DAHA GÜZEL NE OLABİLİR?"

  Ödülü aldıktan sonra konuşan Orhan Pamuk, kendisini bu özel gecede yalnız bırakmayan herkese teşekkür ederek şunları söyledi: “Bu ödül için beni düşünen, beni öneren, beni seçen jüri üyelerine çok teşekkür ederim. Kendim de bir müze sahibi, bir vakıf sahibi olduğum için, bir vakfı yönetmek, faaliyet göstermek için ne kadar titizlik gerektiğini biliyorum. Aydın Doğan Vakfı'nın sahibine ve yöneticilerine çok teşekkür ederim. Ödül almaktan, sevilmekten, 'aferin çok güzel yazmışsın' denilmesinden güzel ne olabilir? Bundan 40 yıl önce ilk romanımı yazarken, yayınlanmamış romanlara verilen bir ödüle başvurmuştum.

  Bu ilk ödülümü yayınlanmamış romanın yayınlanabilmesi şartıyla almıştım. Yani o ödülü kazansaydım romanım yayınlanacaktı. Ama 35-40 yıl önce edebiyat ortamımız o kadar zayıf ve gelişigüzeldi ki, benim 600 sayfalık ilk romanımı ödüle rağmen yayınlamıyorlardı. Yayıncı kitabımı yayınlamıyor diye dava açmayı, gazetelere durumu açıklayan ilanlar vermeyi hayal ettiğimi hatırlıyorum. Bu 40 yıl önceydi. O zamanlar Türk edebiyatını kimse tanımaz, kimse Türk romanıyla ilgilenmezdi. Yalnız dünya değil, Türk vatandaşları da ilgilenmezlerdi romanlarla. Çünkü roman zevki olan güçlü bir orta sınıfımız o zamanlar henüz yoktu."

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir