Petrol
83.79
-1.27%
Euro
17.6892
0.00%
Dolar
18.4909
0.23%
Altın
964.46
-0.15%
Borsa
3266
0.00%
Bitcoin
349.744
-6.57%
19ºC
İstanbul
Hafif yağmur 19 C

  Aydın'da 3 boyutlu yaya geçidi dönemi

  Efeler ilçesinde uygulanan çalışmadan başarılı sonuçlar alınırsa, 3 boyutlu yaya geçidi önümüzdeki dönemde il geneline yayılacak.
  • İHA
  • 11.12.2017 - 12:30
  Aydın'da 3 boyutlu yaya geçidi dönemi

  Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, yeni yapılan uygulamayla trafikte dikkatsiz sürücüler yüzünden tehdit altında olan yayaların güvenliğini sağlamayı amaçladıklarını söyledi.

  FARKINDALIK OLUŞTU

  Sürücüler için optik yanılsama sağlayarak yavaşlamalarını daha sonra ise durmalarını sağlayan uygulama, sürücülerde yayalara karşı bir farkındalık da oluşturuyor.

  Sürücülerin yayalara gereken duyarlılığı göstermesini sağlayan yöntem, yaya geçitlerinin 3 boyut özellikli boyanmasıyla oluşturuluyor.

  Aydın da 3 boyutlu yaya geçidi dönemi #1

  BARİKAT GİBİ GÖRÜYORLAR

  Estetik bir görüntü de sağlayan yaya geçidine gelen sürücüler yaya geçidini ilk önce bir barikat olarak görüyor ve yavaşlamak sonra da durmak zorunda hissediyor.

  Yaya geçitlerinde yayaların başına gelmekte olan tehlikelerin önüne geçmek istediklerini söyleyen Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu "Yayaların güvenliği bizim için çok önemli. Birçok araç sürücüsü yaya geçitlerinde hızını azaltmayarak yayaların can güvenliğini tehlikeye atıyor. Yaptığımız uygulamayla araç sürücüleri optik yanılsamayla yaya geçidine gelmeden önce hızlarını azaltıyorlar ve yayalara daha fazla dikkat ediyorlar. 3 boyutlu yaya geçidi uygulamasıyla yayalarımızın güvenli bir şekilde karşıdan karşıya geçmelerini sağlamayı amaçlıyoruz." diye konuştu.

  Aydın da 3 boyutlu yaya geçidi dönemi #2

  YAYA GÜVENLİĞİ İÇİN

  Uygulamaya geçildiğinde okulların yakınlarındaki yaya geçitlerinin öncelikli olarak ele alınacağını belirten Çerçioğlu, Aydın’da çocukların güvenliğini sağlamak için bir adım daha attıklarını söyledi.

  Hayata geçirilen uygulamalarla tüm Türkiye’ye örnek olmaya devam ettiklerini ifade eden başkan Çerçioğlu "Hep ilkleri hayata geçiren belediye olarak Türkiye’ye örnek olmaya devam ediyoruz. Umuyoruz ki Türkiye’de ilklerden olan uygulamayla sürücüler yayaların güvenliği konusunda daha duyarlı olurlar." dedi.


  Görüş Bildir