Petrol
76.82
0.88%
Euro
19.6351
-0.27%
Dolar
18.6408
0.01%
Altın
1.075
0.37%
Borsa
5005
3.08%
Bitcoin
324.444
-0.14%
15ºC
İstanbul
Bulutlu 15 C

  Aydın'da hamile ve hastalara 2 gün sıcak hava izni

  Aydın'da pazartesi ve salı günü aşırı sıcaklar nedeniyle kamuda çalışan engelli, hamile ve kronik hastalar idari izinli sayılacaklar.
  • Ajanslar
  • 18.06.2016 - 20:44
  Aydın'da hamile ve hastalara 2 gün sıcak hava izni

  Aydın da hamile ve hastalara 2 gün sıcak hava izni #1

  Aydın Valiliği, mevsim normallerinin 5 ila 9 derece üzerinde seyreden hava sıcaklıkları nedeniyle kamu kuruluşlarında çalışan engelli, hamile ve kronik hastalara iki gün izin verdi.

  Aydın Valisi Ömer Faruk Koçak, konuyla ilgili açıklama yaptı.

  VALİLİKTEN YAPILAN AÇIKLAMA

  "Meteoroloji Genel Müdürlüğü Meteoroloji 2. Bölge Müdürlüğü'nden edinilen bilgiye göre Bölgemizin önümüzdeki bir hafta boyunca Kuzey Afrika üzerinden gelen kuvvetli sıcak hava dalgasının etkisinde kalacağı tahmin ediliyor. 16 Haziran 2016 tarihinden itibaren bölgemizde artmaya başlayacak olan hava sıcaklığının önümüzdeki bir hafta boyunca etkisini arttırarak, mevsim normallerinin 5 ila 9 derece üzerinde seyredebileceğinin beklendiği ifade edilmiştir.

  KALICI HASARLARA YOL AÇABİLMEKTEDİR

  Aşırı sıcaklar çeşitli sağlık problemlerini de beraberinde getirmektedir. Sıcaklık ve nem artışına bağlı olarak vücut ısısı artmakta ve metabolizma bu yeni duruma uyum sağlamaya çalışmaktadır. Normalde terleme ile vücut ısısı dengede tutulmaya çalışılır. Ancak aşırı sıcaklarda sadece terleyerek vücut ısısı dengede tutulamaz. Yaşlılar, bebekler ve kronik hastalığı olanlarda terleme mekanizması ile vücut ısısının dengede tutulması her zaman mümkün olmayabilir. Yine ortamdaki nem oranı yüksekse terleme suretiyle vücut ısısı yeterli düzeyde düşmeyebilmektedir. Bu gibi durumlarda yükselen vücut ısısı beyin ve diğer hayati organlarda hasara yol açabilmektedir.

  PAZARTESİ VE SALI GÜNLERİ İZİNLİ

  Bu bilgiler ışığında; ilimizde 20 Haziran 2016 Pazartesi günü sıcaklığın 44 derece civarında olacağı beklenmekte olup vatandaşlarımızın sıcak çarpmasına maruz kalmamaları için başta hastaneler ve tüm sağlık kurum ve kuruluşları olmak üzere Kamu Kurum ve Kuruluşlarınca gerekli tedbirlerin alınması; Kamu Kurum ve Kuruluşlarında çalışan engelli, hamile, kalp damar hastalığı, hipertansiyon, KOAH, diyabet, kanser gibi kronik hastalığı olan kamu görevlilerinin 20-21 Haziran 2016 Pazartesi ve Salı günleri idari izinli sayılmaları, mecbur kalınmadıkça sıcaklığın yoğun olarak hissedileceği 10.00-16.00 saatleri arasında dışarı çıkılmaması hususunda bilgi ve gereğini rica ederim" denildi.


  Görüş Bildir