Euro
10.0562
0.61%
Dolar
8.3288
0.18%
Altın
480.41
0.57%
Borsa
1.431
0.78%
Bitcoin
477.096
2.85%
21ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 21 C

  Aydınlı bekçi Suriyeli çıkınca şoke oldu

  Aydın'da 40 yaşındaki Osman Karaköse, ruhsat yenilemek için gittiği Emniyet Müdürlüğü’nde yapılan GBT sorgusunda Suriyeli çıkınca şoke oldu.
  • 22.05.2016 - 09:14
  Aydınlı bekçi Suriyeli çıkınca şoke oldu

  Karacasu’nun Geyre Mahallesi’nde yaşayan ve sekiz yıldır Çiftçi Malları Koruma Derneği’nde bekçi olarak görev yapan 40 yaşındaki evli ve 2 çocuk babası Osman Karaköse, bir süre önce motosikletiyle yaptığı kazanın ardından ruhsat yenilemek için Emniyet Müdürlüğü’ne gitti. Karaköse, buradaki GBT sorgusunda Suriyeli çıkınca şaşkına döndü. Suriyeli olmadığını bir türlü anlatamayan Karaköse’ye polis, Aydın’a, Yabancılar Şubesi’ne gidecegini söyledi. Oturduğu Geyre Mahallesi’ndeki Geyre Karakolu’nun komutanıne devreye sokup Kaymakamlığa giden Karaköse, İlçe Nüfus Müdürlüğü’nü arayıp sonunda sorunu çözdü.

  Aydınlı bekçi Suriyeli çıkınca şoke oldu #1

  "AZ DAHA TÜRK VATANDAŞLIĞINDAN OLUYORDUM"

  "Az daha Türk vatandaşlığından oluyordum" diyen Osman Karaköse, yaşadıklarını şöyle anlattı: "GBT sorgulamamı yapan polis, yüzüme bakıp, ’Hiç Suriye’ye gittin mi?’ diye sordu. Ben de hiç gitmediğimi söyledim. Polisler, ’Suriyeli görünüyorsun’ dedi. Şaka yaptıklarını sandım ama çok ciddilerdi. Beni alıkoydular. Aydın’a Yabancılar Şubesi’ne gideceksin’ dediler. ’Nasıl olur, ben yıllardır sigortalı çalışan, maaşını buradan alan biriyim’ dedim. Ne dedim, ne yaptıysam bir türlü Suriyeli olmadığımı anlatamadım. Geyre Karakolu’nun komutanı devreye girdi. Yine ikna olmadılar. Kaymakamlığa gittim. Orada beklerken, şubeden arayıp ’Sorunu hallettik, artık Türkiyeli oldun’ dediler."

  İLK İŞİ BANKA HESABINI KAPATMAK OLDU

  Polisin bankadaki hesabını boşaltmış olabileceklerini söylemesi üzerine, bankaya gidip hesabını kapattığı söyleyen Karaköse, "Kimliğimi en son 1999 yılında yenilemiştim. Suriye savaşı daha birkaç senelik bir olay. Nasıl olur da Suriyeli çıkarım anlamadım" diye konuştu.

  Karaköse, polisleriin kendisine kimlik bilgileri çalınan 50 milyon kişiden biri olabileceğini söylediklerini ifade etti.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir