Euro
10.1402
0.81%
Dolar
8.6468
1.42%
Altın
487.98
1.55%
Borsa
1.419
0.1%
Bitcoin
411.334
-0.41%
20ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 20 C

  AYM seçmeni aşağılayan Tansel Çölaşan'ı haklı buldu

  Anayasa Mahkemesi, Atatürkçü Düşünce Derneği Genel Başkanı Tansel Çölaşan'a verilen kınama cezalarını ifade özgürlüğü ihlali saydı.
  • Ajanslar
  • 14.08.2015 - 08:02
  AYM seçmeni aşağılayan Tansel Çölaşan'ı haklı buldu

  AYM seçmeni aşağılayan Tansel Çölaşan ı haklı buldu #1

  Danıştay eski başkanvekili ve Danıştay eski savcısı, Atatürkçü Düşünce Derneği Genel Başkanı Tansel Çölaşan, derneğinin Hatay şubesinde, 2010’daki referandumdan 9 gün sonra, ‘Türkiye nereye gidiyor?’ panelinde bir konuşma yapmıştı.

  "YÜZDE 42'NİN DIŞINDAKİLER HIYANET İÇİNDEDİR"

  Çölaşan, konuşmasında, "Çözüm bizdedir, yani sizlerdedir, yani oylarınızdadır. O oylar bilinçliyse ne ala bilinçli olmayan yani yüzdeki 42’nin dışında olan oylar bana göre gaflet, dalalet ve hıyanet içindedir." ifadelerini kullanmıştı.

  "EĞİTİMSİZ KESİM EVET DİYOR"

  Tansel Çölaşan, yine katıldığı bir özel televizyon programında, "eğitimli kesim hayır diyor, eğitimsiz kesim evet diyor." diye konuşmuştu.

  Bu ifadeleri nedeni ile Çölaşan’a 16 ilde toplam 58 tazminat davası açılmıştı.

  ADD Genel Başkanı Tansel Çölaşan’ın ifadeleri nedeni ile kınanmasına karar verilmesini isteyen Yargıtay, yerel mahkemelerin tazminata hükmeden veya davaları reddeden kararlarını bozmuştu.

  Sarf ettiği sözler nedeni ile kendisine kınama cezası verilmesinin ifade özgürlüğü ihlali olduğunu iddia eden Çölaşan, AYM’ye bireysel başvuruda bulunmuştu.

  AYM: ZORLAYICI NEDEN OLMADIKÇA...

  Toplumsal ve siyasal çoğunluğu sağlamanın her türlü düşüncenin barışçıl bir şekilde ve serbestçe ifadesine bağlı olduğunu belirtildiği gerekçeli kararda şu ifadelere yer verildi:

  "Devletin, bireyin maddi ve manevi varlığının korunması ile ilgili pozitif yükümlülükleri çerçevesinde şeref ve itibarın korunması hakkı ile diğer taraftan anayasada güvence altına alınmış olan düşünceyi açıklama ve yayma özgürlüğünden yararlanma hakkı arasında adil bir denge kurması gerekir.

  İfade özgürlüğü büyük ölçüde eleştiri özgürlüğünün güvence altına alınmasını hedeflemektedir ve düşüncelerin açıklanması ve yayılması sırasında kullanılan ifadelerin sert olması doğal karşılanmalıdır. Siyasi bir tartışmayı savunmak demokratik toplumun temel bir unsurudur. Bu nedenle zorlayıcı nedenler olmadıkça siyasi ifadeye kısıtlama getirilmemesi gerekir."

  Tansel Çölaşan’ın, Anayasa'nın 26. maddesinde güvence altına alınan ifade özgürlüğünün ihlal edildiğine karar veren AYM, başvuruya 5 bin TL manevi,
  14 bin 931 TL maddi olmak üzere 19 bin 931 TL tazminat ödenmesine hükmetti.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir