Petrol
81.71
-2.39%
Euro
19.2871
-0.62%
Dolar
18.6108
-0.12%
Altın
1.045
-0.58%
Borsa
4874
0.00%
Bitcoin
308.500
-2.02%
9ºC
İstanbul
Çok bulutlu 9 C
  AYM'den memur adaylarına güvenlik soruşturmasına iptal

  AYM'den memur adaylarına güvenlik soruşturmasına iptal

  Anayasa Mahkemesi, memuriyete girişte 'güvenlik soruşturması' şartı getiren düzenlemeyi iptal etti.
  • DHA
  • 30.11.2019 - 00:08

  2018 yılında çıkarılan düzenlemeyle; kamu hizmeti ve görevine atanacaklar hakkında 'güvenlik soruşturması' ve 'arşiv araştırması' yapılacağı şartı getirildi.

  CHP İTİRAZ ETMİŞTİ

  CHP, 1 Şubat 2018 tarihli ve 7070 sayılı 'Olağanüstü Hal Kapsamında Bazı Düzenlemeler Yapılması Hakkındaki Kanun'un bazı maddelerinin iptali için Anayasa Mahkemesi'ne (AYM) başvurdu. Davayı karara bağlayan AYM, memuriyete girişte aranan 'güvenlik soruşturması' şartını içeren düzenlemeyi iptal etti. AYM kararında kişisel verilerin ve özel hayatın gizliliğinin korunmasının anayasal teminat altında olduğu belirtildi.

  AYM den memur adaylarına güvenlik soruşturmasına iptal #1

  "VERİLERİN KULLANILMASINA İLİŞKİN İLKELER BELLİ DEĞİL"

  Kararın gerekçesinde şöyle denildi:

  "Kuralda güvenlik soruşturma veya arşiv araştırması yapılması memurluğa alımlarda genel şartlar arasında sayılmasına karşın güvenlik soruşturmasına ve arşiv araştırmasına konu edilecek bilgi ve belgelerin neler olduğuna, bu bilgilerin ne şekilde kullanılacağına, hangi mercilerin soruşturma ve araştırmayı yapacağına ilişkin herhangi bir düzenleme yapılmamıştır. Diğer bir ifadeyle güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasının yapılmasına ve elde edilecek verilerin kullanılmasına ilişkin temel ilkeler belirlenmeksizin kuralla sadece güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yapılması devlet memurluğuna alımlarda aranacak şartlar arasında sayılmıştır."

  "ANAYASA'NIN 3 MADDESİNE AYKIRI"

  Kararda, "Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması sonucunda devlet memurluğuna atanmasında esas alınacak kişisel veri niteliğindeki bilgilerin alınmasına, kullanılmasına ve işlenmesine yönelik güvenceler ve temel ilkeler kanunla belirlenmeksizin bunların alınmasına ve kullanılmasına izin verilmesi Anayasa'nın 13'üncü, 20'nci ve 128'inci maddelerine bağdaşmamaktadır." ifadelerine  yer verildi.

  "FETÖ VE PKK İLE MÜCADELEYE ZARAR VERİR" UYARISI

  Anayasa Mahkemesi'nin bu kararı, her ne kadar soruşturma ilkelerinin belirsizliği gerekçesiyle verilmiş olsa da bazı hukuk çevreleri, kararın ardından memur alımlarındaki yeni kriterlerin, terör örgütleriyle iltisaklı kişilerin yeniden devlet içinde yuvalanmasının önünü açacağına vurgu yaptı.

  TERÖR TUTUKLULARI HAKKINDA KARARLAR

  AYM ayrıca, terör suçlarından tutukluların cezaevinde avukatları ile görüşmelerinin kayıt altına alınması, ikilinin birbirine verdiği belgelere el konulması ve görüşmelerin sınırlandırılmasına ilişkin düzenlemelerin de iptaline karar verdi.

  İptal kararlarının, 9 ay sonra yürürlüğe girmesi hüküm altına alındı. AYM, sanık avukatının mazeretsiz duruşmaya gelmemesi ya da terk etmesi durumlarında yargılamaya devam olunacağına dair düzenlemenin iptal istemini ise reddetti.

  AYM den memur adaylarına güvenlik soruşturmasına iptal #2


  Görüş Bildir