Euro
10.0224
0.43%
Dolar
8.4561
0.61%
Altın
492.62
0.73%
Borsa
1.414
0.35%
Bitcoin
333.976
3.65%
28ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 28 C

  AYM'den nikahsız yaşayan subaylar hakkında karar

  Askeri Ceza Kanunu'nda yer alan, nikâhsız karı-koca gibi yaşayan subayların ordudan ihracını içeren maddenin iptal başvurusu reddedildi.
  • Ajanslar
  • 30.05.2015 - 05:40
  AYM'den nikahsız yaşayan subaylar hakkında karar

  AYM den nikahsız yaşayan subaylar hakkında karar #1

  Resmi nikâh olmadan dini nikâh kıyan imam ile çiftlere 2 aydan 6 aya kadar hapis cezası öngören yasa maddelerini iptal eden Anayasa Mahkemesi (AYM), askerlerle ilgili de önemli bir karar aldı.

  Adana’da görev yapan ve sevgilisiyle aynı evde nikâhsız yaşayan bir subay hakkında soruşturma başlatıldı. Kara Kuvvetleri Askeri Savcılığı, subayın Askeri Ceza Kanunu’nun 153. maddesi gereği ordudan ihraç edilmesi talebiyle Kara Kuvvetleri 5. Kolordu Askeri Mahkemesi’nde dava açtı. Yargılama sürerken duruşma savcısı, 153. maddenin Anayasa’ya aykırı olduğu itirazında bulundu. İtirazı haklı bulan askeri mahkeme, 153. maddenin “Karı-koca gibi herhangi bir kimse ile nikâhsız olarak devamlı surette yaşamakta ısrar eden asker kişiler hakkında Türk Silahlı Kuvvetleri’nden çıkarma cezasına, erbaşlar hakkında rütbenin geri alınmasına hükmolunur” hükmünün iptali için Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu.

  ANAYASA’YA AYKIRI BULMADI

  AYM Genel Kurulu, iptal istemini 27 Mayıs’taki oturumunda esastan görüştü. Yüksek Mahkeme, askeri mahkemenin iptal isteminin reddine karar verdi. Kararda, düzenlemenin Anayasa’ya aykırı olmadığına vurgu yapıldı. AYM’nin bu kararı sonrası “nikâhsız olarak karıkoca gibi yaşadığı tespit edilen subaylar hakkında ihraç kararı uygulaması” devam edecek.

  153. MADDE NE DİYOR?

  “İffetsizliği anlaşılmış olan bir kimse ile bilerek evlenen veya evlilik bağını devam ettirmekte veya böyle bir kimseyi yanında bulundurmakta veya karı-koca gibi bir kimse ile nikâhsız olarak devamlı yaşamakta ısrar eden asker kişiler hakkında Türk Silahlı Kuvvetleri’nden çıkarma cezasına, erbaşlar hakkında rütbenin geri alınmasına hükmolunur.”

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir