Petrol
97.85
1.24%
Euro
18.3756
0.42%
Dolar
17.9393
-0.06%
Altın
1.033
0.23%
Borsa
2775
0.00%
Bitcoin
419.155
-3.17%
30ºC
İstanbul
Güneşli 30 C

  Aziz Kocaoğlu serbest bırakıldı

  İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Aziz Kocaoğlu, ifadesinin ardından serbest bırakıldı.
  • 02.01.2012 - 15:16
  Aziz Kocaoğlu serbest bırakıldı

  Aziz Kocaoğlu serbest bırakıldı #1

  İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu, savcılıkta ifade verdikten sonra adliyeden ayrıldı.

  İzmir Büyükşehir Belediyesine yönelik operasyon kapsamında, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İzmir Adliyesinde ifade verdi. Başkan Kocaoğlu ifadesinin ardından adliyeden ayrıldı.

  Adliyede yaklaşık olarak 5 saat kalan ve savcılığa ifade veren Aziz Kocaoğlu, daha sonra adliye önünde kendisini bekleyen kalabalık bir grupla beraber Büyükşehir Belediyesi'ne döndü.

  'ŞÜPHELİ' SIFATIYLA GELDİ

  İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu,İzmir Büyükşehir Belediyesi ile bağlı şirketlerine 2 Mayıs 2011'de özel yetkili savcıların talimatıyla başlatılan mali operasyonlar kapsamında ifadesine başvurulmak üzere ilk kez Bayraklı Adliyesi'ne 'şüpheli' sıfatıyla geldiği öğrenildi.

  Kocaoğlu'nun, Büyükşehir Belediyesi'ne düzenlenen mali operasyon kapsamında kendisine yapılan yazılı davet üzerine İzmir Adliyesi'ne giderek Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Birol Çengil'e 'şüpheli' sıfatıyla ifade verdiği öğrenildi.

  Sabah saat 9.45'te ticari taksiyle adliyeye gelen Kocaoğlu, Özel Yetkili Savcı Birol Çengil'e ifade verdi. Kocaoğlu'na destek olmak amacıyla CHP Genel Başkan Yardımcısı İzmir Milletvekili Alaattin Yüksel ile ilçe belediye başkanları adliyeye geldi.

  Adliyeye girişte açıklamalarda bulunan Alaattin Yüksel şunları söyledi: "Çok bilgimiz yok. Bilgi almak için geldik. Ne olup bittiğini öğrenmeye geldik. Sayın Kocaoğlu benim çocukluk arkadaşımdır. Bizler ömrümüzde adliye görmedik. Adliye koridorlarında dolaşmadık. Benim tanıdığım Kocaoğlu Türkiye'nin en dürüst belediye başkalarından biridir, hatta bir tanesidir. Uzun süredir İzmir'de yaşananların onun şahsıyla veya bürokratlarıyla ilgili olduğunu düşünmüyorum. Hiçbirinin hesaplarında zenginleşme yoktur. Kıt kanaat geçinen insanlardır. Onların haklı nedenlerle cezaevinde tutulduğuna inanmıyorum. Kocaoğlu tutuklamaların ardından isyan ediyordu. Bununla ilgili adliyeye çağrılmış olabilir. Bu yöntem, bu tarz dünyanın hiçbir yerinde sonuca ulaşmamıştır. Başbakan Erdoğan da benzer suçlamalarla karşılaşmıştır. Kendisine sesleniyorum, 'sizin yaşadıklarınızın sizin muhaliflerinizin yaşamasına izin vermeyin. Demokrasiye inanıyorsanız bunu gösterin.' Bu tür zulümlerin yapılmasına izin vermemelidir.

  Büyükşehir'de yaşandığı iddia edilen olaylar da özel yetkili mahkemelerin yetkisi kapsamında değildir. Ortada çete de yoktur, reis de yoktur"

  KILIÇDAROĞLU'NDAN DESTEK TELEFONU

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, İzmir Büyükşehir Belediyesine yönelik operasyon kapsamında adliyede ifade veren İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nu telefonla aradığı bildirildi.

  CHP Genel Başkan İletişim Koordinatörlüğünden yapılan yazılı açıklamada, Genel Başkan Kılıçdaroğlu'nun, sorgusuna ara verilen Aziz Kocaoğlu'nu telefonla arayarak, desteğini ilettiği belirtildi.

  Açıklamada, şunlar kaydedildi: ''Genel Başkan Kılıçdaroğlu, İzmir Büyükşehir Belediyesine yönelik baskın ve yıldırma faaliyetlerinin uzantısı olarak ifadeye çağrılan ve adliyede sorgusu yapılan Belediye Başkanı Kocaoğlu'na, 'Size, arkadaşlarınıza ve belediyeye yönelik baskın, saldırı ve yıldırma operasyonunu büyük bir dikkatle izliyoruz. Desteğimiz sizinle. Bunları aşacağız' dedi.''


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir