Euro
14.009
4.02%
Dolar
12.369
3.08%
Altın
712.88
3.27%
Borsa
1.776
-2.35%
Bitcoin
713.989
1.77%
16ºC
İstanbul
Açık 16 C

  Aziz Kocaoğlu: Vali İzmir'den özür dilemeli

  İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Vali Mustafa Toprak'ın özel idare mallarıyla ilgili alınan kararla ilgili İzmir halkından özür dilmesini istedi.
  • 30.09.2014 - 00:14
  Aziz Kocaoğlu: Vali İzmir'den özür dilemeli

  Aziz Kocaoğlu: Vali İzmir den özür dilemeli #1

  İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi üyelerinden oluşan İZSU Genel Kurulu İZSİ 2015-2019 Stratejik planını AKP'nin red oylarına karşın CHP ve MHP'nin kabul oylarıyla onayladı. Stratejik planın görüşüldüğü oturuma Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun gündem dışı kentle ilgili konularda yaptığı açıklamalar damga vurdu.

  Vali Toprak'ı İl Özel İdare Mallarının dağıtımıyla ilgili eleştirdiği ve Merkez'e alınması için dilekçe vermesini tavsiye etmesinden dolayı kendisine yönelik "Vali'den özür dilemeli" eleştirisi yapan AK Parti Grup Başkan Vekil Bilal Doğan'a yanıt veren Kocaoğlu "Vali İzmirliden özür dilemeli" dedi. Kocaoğlu, Vali'nin kendisinin İzmir'in mallarıyla ilgili "Ham yaptırmam" sözüne karşılık "Ham hum" dediğini belirten Kocaoğlu, "Ham hum şaralop" diye bir tabir olduğunu, bunun kündeye getirme anlamı taşıdığını söyledi.

  Hayatında böyle bir işi olmadığını dile getiren Kocaoğlu "İkisi çok farklı sözlerdir. Vali Toprak'ın bir gazetede 'malların yüzde 99'unu belediyelere verdik' şeklinde beyanatı çıktı. Bu koskoca bir yalandır. Nereden kıyaslarsanız kıyaslayın koskoca bir yalandır. Türkiye'nin üçüncü büyük kentinin Valisi'ne yakışmaz. İzmir Büyükşehir Belediyesi mallardan ve araçlardan sıfır almıştır. Vali Bey böyle bir beyanat verdiyse yazıktır. Çaresizliğin ifadesidir" dedi.

  "5 YIL SONRA GÖRECEĞİZ"

  Başkan Kocaoğlu, AK Parti İzmir İl Başkanı Bülent Delican ve AK Partili altı belediye başkanının hizmetler için 'Adalet istiyoruz' söylemi, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nin İzmir'deki altı AK Partili Başkan'ın yönettiği ilçeye destek vermesiyle ilgili açıklamalara da yanıt verdi. Hiçbir belediye arasında ayrım yapmadan 13 yıldır çalıştığını belirten Kocaoğlu, "Diğer belediyelere ne destek veriyorsak altı AK Partili, iki MHP'li başkanın yönettiği belediyelere de vereceğiz. Yok, Menderes'te asfalt yapılmış. Karayollarından asfalt alarak yolu yapmışlar. Yok diğer ilçeye uzamamış. Bunlar ikilik çıkarmak üzere yapılan haberlerdir. Aynı zamanda altı belediye başkanı birbirini destekleyecekmiş. Olsun desteklesinler. Herkes birbirine destek vermek zorunda. Yine İzmir'deki belediye başkanlarına Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ağabeylik yapacakmış. Yapsın! Aradan geçen zamanda bakalım Kocaeli mi destek olacak, İzmir Büyükşehir Belediyesi mi adaletli görev yapacak? Onu göreceğiz. Ben daha önce nasıl adaletli çalıştığımızı gösterdim. Geçmiş dönemde birkaç tanesi hariç AKP'li belediye başkanlarının tamamı bize oy verdi" dedi. Kocaoğlu, köy mallarının satışı konusunda da CHP'li belediyelerin mal satmadığını söyledi. Kocaoğlu, "Tire'deki problemi hallettik. Şimdi siz Ödemiş'teki satışlara bakacaksınız! Mesele gerçek neyse o! Yapıyoruz, yapmıyoruz meselesi değildir" dedi.

  GÜLÜMSEME POLEMİĞİ

  İZSU Stratejik Planı'yla ilgili eleştirilerde bulunan AK Parti Grup Başkan Vekil Bilal Doğan, atık ve içme suyu mastır planı yapılmadığını, arıtma tesislerini çoğunu arsenik arıtması olduğunu, kamulaştırma programlarının yetersizliğini, sudaki kayıp kaçak oranının yüzde 32'den 30'a indirilmesi hedefini yetersiz olduğunu söyledi. Eleştirileri sıralarken kendisi gülümseyerek dinleyen Kocaoğlu'na "Komik bir şey mi söyledim ki gülüyorsunuz?“ diye çıkışan Doğan'a sert tepki gösteren Başkan Kocaoğlu, "Gülümsüyorum. Gülmem yasak mı? Ben sana çizme hikayesi anlatırım. Bu saygısızlık bir noktaya varacaksa başka türlü önlemler alırız. Bu size yakışabilir de İzmir'e yakışmaz" dedi.

  EŞKİYA POLEMİĞİ

  Doğan, su faturalarının yüksekliğinden yakındığı konuşmasının devamında 11 metreküp su harcayan bir aboneye gelen 100 TL'lik faturanın fotokopisini Başkan Kocaoğlu'na verdi. Toplantıda söz alan AK Parti Meclis Üyesi Ali Kökoğuz, İZSU'nun 2003 yılından sonra altyapı bedeli aldığını bunu haksız olduğunu, vatandaşların İZSU'nu bu parayı zorbalıkla aldığını söylediğini iletti. Kökoğuz, 7 aydır alınmayan paranın vatandaşa nasıl geri ödeneceğinin merak edildiğini söyledi. Başkan Kocaoğlu, "İZSU ne iş yapıyor? Burası bir kurumdur. Zorla, zorbalıkla, eşkıyalıkla iş yapar mı? Siz bu kurumun genel kurul üyesisiniz. Zorba, eşkıya oluyorsa o zaman nasıl genel kurul üyesisiniz" diye tepki gösterdi. CHP Grup Başkanvekili Sırrı Aydoğan, ücretlerin zorla değil kanunla alındığını, açılan davaların İZSU lehine sonuçlandığını söyledi. Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu ise Kökoğuz'a "Öncelikli yasayı doğru okumak gerekiyor. Yasada 'alamaz' diye bir ibaret yok. Anayasa'da eşitlik ilkesi var. Bir yanda altyapı bedeli alıp diğer yanda alamazsınız diye bir mantık olmaz. Siz yasaları eşit uygulamak zorundasınız. Kentte bir hizmet alıyorsanız bunun bedelini ödeyeceksiniz. Yasayı değerlendirirken diğer tarafını görmemek doğru değildir. Bakanlık tarafından alınan bir karardan sonra son 7 aydır alınmamaya başladı. Bana göre bu bedelin alınması gerekir" dedi.

  "ŞOVMELERE DUYURULUR TV YAYINI YOK"

  Kocaoğlu, Stratejik planla ilgili sorulara yanıt verirken Menemen'deki Arıtma suyunun tarımda değerlendirmesi projesiyle ilgili gerekli yanıtı alamadığını belirten AK Partili Hakkı Durmaz'a "En kısa sürede başlar" dedi. Durmaz oturduğu yerden "Ne zaman, ne zaman" diye sorması üzerine Kocaoğlu "Bir defa oturduğun yerden konuşma, düzgün konuş. Oturduğun yerden 'ne zaman ' diye sorma! Meclisi germeyin. Televizyon yayınlarını durdurduk. Şovmenlere duyurulur" dedi. Tartışmaların ardından yapılan oylamayla plan onaylandı.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir