Petrol
115.32
1.01%
Euro
17.4088
-0.86%
Dolar
16.1911
-0.96%
Altın
964.88
-0.79%
Borsa
2439
0.00%
Bitcoin
476.184
0.55%
23ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 23 C

  Babasının 'esaret hatırası'nı yıllardır saklıyor

  Çanakkale Savaşı'ndan sonra esir düşen ve Hindistan'a götürülen Osman Doğru'nun oğlu, esaret hatıralarını saklıyor.
  • AA
  • 20.03.2016 - 04:46
  Babasının 'esaret hatırası'nı yıllardır saklıyor

  Konya'da, Çanakkale Savaşı'ndan sonra esir düşen ve Hindistan'a götürülen Osman Doğru'nun oğlu, babasının üzerine iğne ile "esaret hatırası" yazdığı kaşıklar ve diğer eşyaları yıllardır saklıyor.

  Adnan Doğru'nun (75), hatıra olarak sakladığı emanetler arasında, babasının Bombay'daki esir kampındayken üzerine "günden güne iyileşmekteyim", "sıhhatteyim" notları yazarak gönderdiği "Harp esir kartları" da dikkati çekiyor.

  Doğru, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ailesinin Kafkas göçmeni olduğunu söyledi.

  Babasının esaret hatırası nı yıllardır saklıyor #1

  Topraklarına Rusların el koyması üzerine dedesinin Anadolu'ya geldiğini anlatan Doğru, "Dedem o zamanlar babama, 'Eğer Ruslarla savaş çıkarsa gönüllü git' diye vasiyet etmiş. Babam da 'Çanakkale'de harp var' denilince, gönüllü yazılmış. Önce Adapazarı'na kışlaya göndermişler. Eğitimli olduğu için çavuş yapmışlar, askerlere eğitim vermiş" diye konuştu.

  ÇÖLÜN ORTASINDA BİR HAFTA

  Ardından Çanakkale'ye gönderilen babasının, yaralanınca yeniden Adapazarı'na geldiğini dile getiren Doğru, şöyle devam etti:

  "Alnından yaralanmış. Yüzündeki iz o zamandan kalmıştı. Savaştan sonra bir trene bindirmişler. Cepheye gideceklerini sanıyorlarmış. Bağdat'a götürmüşler. O zaman esir olduklarını anlamışlar. Bir hafta çölün ortasında kalmışlar. Çok sıkıntı çekmişler. İngilizler alıp Hindistan'a götürmüş. Babam, Bombay yakınlarında bir esir kampında 2 yıl kalmış. Tercümanlık yaptığı için iyi davranmışlar. 2 yıl sonra da tekrar Anadolu'ya dönmüş."


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir