Euro
11.1369
-0.5%
Dolar
9.5859
-0.17%
Altın
556.65
0.56%
Borsa
1.493
0.88%
Bitcoin
604.958
3.52%
12ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 12 C
  Bahçeli: Demirtaş'a tazminat vicdanları sızlattı

  Bahçeli: Demirtaş'a tazminat vicdanları sızlattı

  MHP lideri Devlet Bahçeli, Anayasa Mahkemesi'nin kararına tepki gösterdi.
  • AA
  • 23.06.2020 - 17:25

  Anayasa Mahkemesi (AYM), terör soruşturmasında tutuklanarak cezaevine gönderilen Selahattin Demirtaş'ın bireysel başvurusunu değerlendirdi.

  AYM, Demirtaş'ın tutukluluğunun makul süreyi aşması nedeniyle kişi hürriyeti ve güvenliği hakkının ihlal edildiğine karar verdi.

  DEMİRTAŞ'A 50 BİN LİRA TAZMİNAT

  Demirtaş’a bu gerekçe ile 50 bin lira tazminat ödenmesi de kararlaştırıldı. Kararın bir örneği, Selahattin Demirtaş’ın tutuklu yargılandığı Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildi.

  "TAZMİNAT KARARI VİCDANLARI SIZLATMIŞTIR"

  MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Demirtaş'a tazminat verilmesine ilişkin Twitter hesabından açıklama yaptı. Bahçeli, "Türk devletinin 50 bin lira tazminat ödemesine hükmedilmesi haklı olarak vicdanları sızlatmıştır." diyerek, karara tepki gösterdi.

  Bahçeli: Demirtaş a tazminat vicdanları sızlattı #1

  Bahçeli'nin açıklamaları şu şekilde:

  "ADALET, BİR HAKKIN HAKLISINA TESLİMİDİR"

  "Merhum Hocamız Prof.Dr. Erol Güngör’ün adalet tanımı kapsayıcı, kuşatıcı ve sadra şifa niteliktedir. Şöyle demişti: 'Adalet, bir hakkın haklısına teslimidir.' Asırlar içinde halkalar halinde birbirine eklemlenen Türk devlet geleneğinin en mühim, en müessir vasfı adalettir.

  Büyük devlet ve fikir büyüklerimiz tarafından kaleme alınan siyasetnameler, layihalar, risaleler ve ciltler dolusu eserler adaletin ve adil yönetimin ikamesi ve inkarı olmayacak özelliğine vurgu yapmıştır. Adalet insan onurunun, devlet umurunun ayrılmaz parçasıdır.

  "DARBECİ TERÖRİSTLER, TARAFSIZ MAHKEMELERDE HESAP VERDİ"

  Türkiye, 15 Temmuz’da dar kadrolu ve asker kisvesine bürünen hain FETÖ tarafından işgal edilmek istenmiştir. O meşum ve melun gece ilk günkü etkisini milli vicdanda hala korumaktadır. Darbeci teröristler tarafsız ve objektif Türk mahkemeleri önünde hesap vermişlerdir.

  Zaman ve süreç içinde FETÖ’yle ilişki ve irtibat içinde olan bazı isimler kimi zaman CHP kimi zaman da farklı çevreler tarafından sahiplenilmiş ve desteklenmişlerdir. Hüviyetlerini milletimizin açıkça bildiği bu şahıslar hakkı yenmiş mağdurlar olarak gösterilmişlerdir.

  50 BİN LİRA TAZMİNAT ÖDEMESİ...

  En son, terörist Demirtaş ile ilgili hak ihlali kararı verilmesi, üstelik Türk devletinin 50 bin lira tazminat ödemesine hükmedilmesi haklı olarak vicdanları sızlatmıştır. Adalet suçu aklamak, suçluyu temize çıkarmak değil, hak ve hukuk neyi öngörüyorsa aynen yapmaktır.

  Bugün Ülkücü şehidimiz Mustafa Türköne’nin şehadetinin 41. yıl dönümüdür. 23 Haziran 1979’da 21 yaşındayken şehit düşmüştü. Ağabeyi Mümtaz’er Türköne ise cezaevindedir. Mümtaz’er Türköne’yi öğrencilik yıllarından itibaren tanırım. Aleyhe de pek çok yazısı ve beyanatı olmuştur.

  "DİLEĞİM, HAKSIZLIK VARSA ACİLEN DÜZELTİLMESİDİR"

  Ülkücü şehidimizin ağabeyi olan ve geçmişte davamıza emek vermiş Mümtaz’er Türköne’nin gerçekten suçlu olup olmadığına karar verecek yegâne merci Türk adaletidir. Adil ve hakkaniyetli yargılamayla Mümtaz’er Türköne’nin üzerine atılı isnatların netleşmesi de mümkün olacaktır.

  Dileğim bir haksızlık varsa bunun acilen düzeltilmesidir. Osman Kavala’nın, Altan kardeşlerin, Nazlı Ilıcak’ın ve daha pek çok sorunlu kişinin masum gösterilmeye çalışıldığı bir yerde şehit ağabeyi Mümtaz’er Türköne’nin davası tekraren ve titizlikle değerlendirilmelidir.

  Bu vesileyle bütün Ülkücü şehitlerimizi, 15 Temmuz FETÖ darbe teşebbüsünden şehit düşmüş vatan evlatlarımızı, terörle mücadele halindeyken şehit olan kardeşlerimizi rahmetle, minnetle, şükranla anıyorum. Ahde vefa imandandır diyorum. Ve adaletin tecellisini ümit ediyorum."

  AYM'nin Selahattin Demirtaş kararı

  Bahçeli: Demirtaş a tazminat vicdanları sızlattı #2

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir