Dolar
7.6582
0.4301%
Euro
8.9072
0.0449%
Altın
1861.75
-0.3271%
Borsa
1124.17
0.4117%
G. Altın
458.493
0.117%
Bitcoin
82269.16
1.0116%
22ºC
İstanbul
Yer yer bulutlu 22 C

  Bakan Bayraktar Van'da

  Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Van'daki deprem konutlarını inceledi.
  • 14.09.2012 - 20:02
  Bakan Bayraktar Van'da

  Bakan Bayraktar Van da #1

  Van merkeze bağlı köylerde inşa edilen afet evlerini denetleyen Bayraktar, konutların ruhsatının henüz verilmediğini öğrenince, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Taha Al'a ruhsatların kısa sürede hazırlanması talimatı verdi.

  Van'da bulunan Bayraktar, ''Yerel Yönetimler 12. Bölge Toplantısı''na katıldıktan sonra Vali Münir Karaloğlu ile merkeze bağlı Akın, Yukarı Anzaf ve Gedelova köylerinde inşa edilen afet konutlarını denetledi.

  Akın köyünde, ev sahipleri ve yüklenici firma yetkililerinden çalışmalarla ilgili bilgi alan Bayraktar, konutların sağlam yapılması konusunda uyarıda bulunarak, taziye evinde vatandaşlarla sohbet etti.

  EYY modelinin, köylerde evlerini kendileri yaptırmak isteyen depremzedeler için geliştirildiğini anımsatan Bayraktar, vatandaşlara yaptıracağı konutlar için 40 bin, ahırlar için 15 bin lira faizsiz 20 yıl ödemeli kredi verildiğini söyledi.

  Bayraktar, bakanlık olarak hazırladıkları projeler ile vatandaşların evlerini yaptırdığını bildirerek, konutların yapım aşamasının da müşavir firmalar tarafından denetlendiğini ifade etti.

  Depremlerden sonra kentin imar planının ve kentsel dönüşüm tasarımlarının yapıldığına değinen Bayraktar, imar planlarının tamamlanmasıyla vatandaşlara ruhsatlarının verilmeye başlandığını kaydetti.

  Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Taha Al'a, yeni imar planından sonra vatandaşlara ruhsatlarının verilip verilmediğini soran Bayraktar, Al'dan olumsuz yanıtı alınca, şöyle dedi:

  ''TÜİK'ten gerekli dokümanları aldık ve her şeyi düzene soktuk. Artık sen bunu da bilmiyorsan, bağıracaksın, ağlayacaksın ve eleman alacaksın. Milletin ruhsatlarını vereceksin. Belediye veriyorsa belediye versin. Belediye, vatandaşların ruhsatını vermiyorsa, sen hemen vereceksin. Burada en büyük şikayet ruhsat sorunudur. Bu sorunu bitirin.''

  Ziyaretlerinin ardından şehir merkezine dönen Bayraktar, geceyi kentte geçirecek.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir