Euro
10.3711
0.6%
Dolar
8.8444
0.94%
Altın
498.96
1.64%
Borsa
1.387
-1.05%
Bitcoin
368.289
-3.76%
19ºC
İstanbul
Güneşli 19 C

  Bakan Çağlayan: AB Türkiye'ye hak ettiği gibi davranmıyor

  Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Çırağan Sarayı’nda düzenlenen Türkiye-Lüksemburg İş Forumunda konuştu.
  • 21.11.2013 - 14:33
  Bakan Çağlayan: AB Türkiye'ye hak ettiği gibi davranmıyor

  Bakan Çağlayan: AB Türkiye ye hak ettiği gibi davranmıyor #1

  Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Türkiye’nin olmadığı bir Avrupa Birliği’nin kayıpta olduğunu belirterek, 'Ancak 17 yıldır Türkiye ile Avrupa Birliği önemli bir gümrük birliği anlaşması yapmış olduğu bir ortamda maalesef Avrupa Birliği Türkiye’ye, Türkiye’nin hak ettiği şekilde davranmıyor' dedi. Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Lüksemburg Ekonomi Bakanı Etienne Schneider, Lüksemburg Maliye Bakanı Luc Frieden, Çırağan Sarayı’nda düzenlenen “Türkiye-Lüksemburg İş Forumu”na katıldı.

  'TÜRKİYE'NİN GELECEKTE AB'YE KATILACAĞINA İNANIYORUZ'

  Formun açılış konuşmasını yapan Lüksemburg Dükü Henri, “Avrupa Birliği hakkında çokça konuştuk. Türkiye’nin Avrupa Birliğinde önemli bir rol oynayacağına inanıyoruz. Türkiye’nin gelecekte Avrupa Birliği’ne katılacağına inanıyoruz” dedi.

  'TÜRKİYESİZ BİR AVRUPA BİRLİĞİ KAYIPTADIR'

  Türkiye’nin olmadığı bir Avrupa Birliği’nin kayıpta olduğunu vurgulayan Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan da, 'Bir medeniyetler ittifakı olan bir Türkiye’nin mi Avrupa Birliğinde olması Avrupa Birliği’nin lehinedir? Aslında sorunun cevabı sorunun içindedir. Bugün Türkiyesiz bir Avrupa Birliği kayıptadır. Geçtiğimiz dört yılda krizin Avrupa’ya getirmiş olduğu en büyük çöküntü 5 milyondan fazla Avrupalının işini kaybetmesidir. Türkiye aynı dönemde 6 milyondan fazla vatandaşını istihdam etme başarısını göstermiştir. Türkiye son 3 yıldır ortalama 6,7 oranında büyüme başarısı göstermiş olan geçen yıl ihracatı dünyada en fazla artan 2. ülke haline gelen bir ülke olmuştur. Bu noktada Türkiyesiz bir Avrupa Birliği, Avrupa Birliğinin aleyhinedir. 17 yıldır Gümrük Birliği anlaşmamız devam ediyor. Ancak 17 yıldır Türkiye ile Avrupa Birliği önemli bir gümrük birliği anlaşması yapmış olduğu bir ortamda maalesef Avrupa Birliği Türkiye’ye, Türkiye’nin hak ettiği şekilde davranmıyor” şeklinde konuştu. Lüksemburg’la 1 milyar dolarlık bir dış ticaretin hedeflendiğini vurgulayan Ekonomi Bakanı Çağlayan, “Lüksemburg’un finans ve lojistikte elde etmiş olduğu başarılar iş gücü, işveren ve girişimci kapasitesiyle gelin bu coğrafyayı birlikte değerlendirelim. Türkiye bölgede çok önemli avantajlara sahiptir. Kafkaslarla bağlantılarımız var. Afrika ve Arap yarım adasıyla önemli işbirliklerimiz var. Türk iş dünyasının önemli ölçüde olduğu bu bölgelerde ben Türk ve Lüksemburg iş dünyasının birlikte ve beraber çalışmasıyla önemli kazanımlar elde edeceğine inanıyorum. Bugün aramızda son derece cılız olan 200 milyon dolarlık toplam dış ticaretimizi değerli bakan arkadaşımla birlikte tabi ki iş adamlarımıza güvenerek onlara inanarak bu rakamı 1 milyar dolara çıkarmaktaki gayretimizi ifade etmek istiyorum' diye konuştu.

  Türkiye-Lüksemburg İş Forumu açılış konuşmalarının ardından, heyetler arasında ekonomik işbirliği içeren anlaşmalar imzalandı.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir