Petrol
87.39
-0.75%
Euro
17.9959
-0.13%
Dolar
18.5403
0.12%
Altın
981.99
-0.56%
Borsa
3198
0.00%
Bitcoin
360.984
3.09%
19ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 19 C

  Bakan Çavuşoğlu'ndan Rusya ile işbirliği açıklaması

  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Suriye'de ateşkesin sağlanması konusunda "Rusya samimiyse işbirliğine hazırız" dedi.
  • Ajanslar
  • 29.09.2016 - 14:58
  Bakan Çavuşoğlu'ndan Rusya ile işbirliği açıklaması

  Bakan Çavuşoğlu ndan Rusya ile işbirliği açıklaması #1

  Letonya Dışişleri Bakanı Edgars Rinkevics ile ortak açıklama yapan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Suriye'de Rusya'nın samimi bir şekilde ateşkes isterse işbirliği yapacaklarını söyledi:

  "Her şeyden önce biz Suriye'de ateşkesin sağlanması insani yardımların ulaştırılması ve siyasi çözüm için alınan tüm kararları destekledik. Kararların alınmasına ve uygulanmasına katkı sağladık. Maalesef bugüne kadar ateşkesin ihlal edilmesi ve insani yardımların ulaştırılmasındaki engellere bakınca, bunun ihlal eden ve yardımların ulaşmasını engelleyen rejim ve rejimin destekçileri olmuştur. En son ABD ve Rusya arasında varılan anlaşmaya da güçlü destek verdik, uygulanması için elimizden geleni yaoptık. BM ile beraber insani yardımların ulaştırılması için gerekli çalışmayı yaptık. TIR'lar bizim sınırımızın öteki tarafına geçti.

  ATEŞKES VE SİYASİ ÇÖZÜM İÇİN ÇABALARIMIZI SÜRDÜRMEMİZ GEREK

  Maalesef o TIRlar ya engellendi ya da Halep'e doğru giderken rejim tarafından vuruldu. Son 5 yılda Suriye'de ilk defa rejim ve destekçileri tarafından savaş suçu işlenmiyor, defalarca siviller öldürülerek Suriye'de savaş suçları işlenmiştir. Son anlaşma da uygulanmadığına göre ateşkes ve siyasi çözüm için çabalarımızı sürdürmemiz gerekiyor.

  RUSYA SAMİMİYSE İŞBİRLİĞİNE HAZIRIZ

  Dün İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif buradaydı. Ateşkesi nasıl sağlayabiliriz, insani yardımları nasıl ulaştırabiliriz bunları görüştük. İlişkilerimizin normalleşmesinden sonra Rusya'yla da bunları görüşmeyi umuyoruz. Rusya samimi bir şekilde ateşkes ve insani yardımlar için bizimle işbirliği yapmak isterse biz buna hazırız"


  Görüş Bildir