Petrol
98.39
1.02%
Euro
18.5781
0.89%
Dolar
17.9597
0.51%
Altın
1.034
0.44%
Borsa
2861
1.10%
Bitcoin
440.316
5.16%
24ºC
İstanbul
Bulutlu 24 C

  Bakan Çelik'ten esnafa prim borcu müjdesi

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, 2 ayın üzerinde prim borcu olup sağlıktan yararlanamayan esnafa müjde vererek,
  • 21.02.2015 - 22:02
  Bakan Çelik'ten esnafa prim borcu müjdesi

  Bakan Çelik ten esnafa prim borcu müjdesi #1

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Sakarya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (SESOB) tarafından gerçekleştirilen esnafın hizmetteki kalitesinin arttırılması ve kalifiye eleman yetiştirilmesi amacıyla başlatılan Mesleki Sınav Merkezi toplantısına katıldı.

  Meclis’te görüşülen ‘İç Güvenlik Yasası’ konusunda açıklamalarda bulunan Bakan Çelik, “Bir yasa tasarısı var mecliste, oturup konuşabiliriz. Konuşulabilir, eksiği olabilir mi olabilir. Düzelmesi gereken yer olabilir mi, olabilir ama bu konuyu buradan çıkartıp, buradaki yanlışları gidermeye yönelik bir katkı sağlamanın ötesinde siz bunu çok başka taraflara çekip, meclisin yasama görevini engellemeye çalışıyorsanız, 5 gündür meclis yasanın bir maddesini görüşmesin diye gayret gösteriyorsanız, birileri çok farklı soruları akla getirir o zaman. Yasama faaliyetini yapamayan meclis olur mu, buna engel olan muhalefet partisine partimi denir. Böyle particilik mi olur, böyle siyaset mi olur. Bizim derdimiz kavga değil, tam tersi caddede hak arama adına kavga çıkartmaya çalışanlara karşı bir hukuk devletinin yapması gerekeni yapmaya çalışırken, kürsü ve oradaki özgürlüklerin millet adına kullanılan özgürlükleri kısıtlamaya çalışanlara karşı bir duruş sergiliyor iktidar bugün” dedi.

  Geçtiğimiz günlerde öldürülen Özgecan Aslan’a Allah’tan rahmet dileyen Çelik, “Onun hayatını zehir edeni 77 milyonun infialine sebep olanların insan olması bile tartışılır. Bırakınız o meslekten, bu meslekten olmasını. Onları sizlerden biri gibi lanse edilmeye çalışanlara kesinlikle kapılarınızı kapatınız. Onların gerçekten insanlığı bile tartışılır” diye konuştu.

  “SAĞLIKLA İLGİLİ, HASTANELER, ECZANELER İLE İLGİLİ SORUNU KÖKTEN BÖYLECE ÇÖZMÜŞ OLUYORUZ”

  2 ay üzerinde pirim borcu olup sağlıktan yararlanamayan bir milyon 300 bin esnaf olduğunu ifade eden Bakan Çelik, “Konuyla ilgili şu anda parlamentoda bulunan bir yasal düzenleme yaptık. Orada inşallah önümüzdeki ay çıkacak, o yasada prim borçlarını dondurduk, kimin esnafın prim borcunu dondurduk, süresini de dondurduk. Kimisi esnaflıktan da çıkmış olabilir. Çıkmışsa da gelir testine girecek, gelir testinden hangi grupta prim ödemesi gerekiyorsa ödeyecek. Eski borçlar dondurulmuş olduğu için, sağlıktan yararlanamama durumu ortadan kalkmış olacak. Bundan sonra bir milyon 300 bin esnafımız ve esnaflıktan çıkan vatandaşımızın sağlıkla ilgili, hastaneler, eczaneler ile ilgili sorunu kökten böylece çözmüş oluyoruz” ifadelerini kullandı.

  Türkiye’de yüzbinlerce insanın oy uğruna 40 yaşında emekli edildiğini ifade eden Çelik, “Seçimi kazanmak istiyor musunuz, şimdi ben Çalışma Bakanı olarak istediğiniz kadar oy arttırma imkanına sahibim, isterseniz bizde 38 yaşı emekliliği getirelim. Sen bak ne oluyor sonra bu Türkiye. Ama sen işte bu alacağımız yanlış karar, Allah korusun sana şapkanı alır tavana attırır. Helal olsun ya, bravo be işte böyle bakan, işte böyle hükümet dersin. Ama 3 sene sonra, 2 sene sonra, 6 ay sonra faturalar kesilmeye başlayınca yanlış yönetim, yanlış uygulamalar dolayısıyla faturalar kesilmeye başlayınca o zaman diyeceksiniz ki oğluma iş, torunuma iş bir taraftan kendine iş çünkü 40 yaşında emekli olmuşsun, sana iş bulacağız, çocuğa, toruna iş bulacağız. Böyle bir şey olabilir mi, bu yanlışlar yapıldı, bunlar geride kaldı” diye konuştu.

  Bakan Çelik konuşmasının son kısmında ise, “Şimdi de Adapazarı’ndan sesleniyoruz, herkes çalışma bakanlığının meclisteki yasadan sonra yayınlayacağı mesleklerde belge almadan artık çalışamayacağını bilmesi gerekiyor. Çalışamayacak artık insanlar” ifadelerini kullandı.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir