Euro
15.4741
0.30%
Dolar
13.5461
0.20%
Altın
792.2890
0.33%
Borsa
2,072.93
0.11%
Bitcoin
583.002
-0.24%
2ºC
İstanbul
Açık 2 C

  Bakan Günay: Elektronik bayramlar yaşamayın

  Ertuğrul Günay, cep telefonu mesajları nedeniyle son yıllarda bayramların elektronikleştiği eleştirisinde bulundu.
  • 17.08.2012 - 21:26
  Bakan Günay: Elektronik bayramlar yaşamayın

  Bakan Günay: Elektronik bayramlar yaşamayın #1

  Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, İzmir'de Kaya Termal Otel'de İzmir milletvekilleri ile birlikte teşkilatla bayramlaştı. Yaklaşık 500 kişinin katıldığı törende konuşan Bakan Günay, cep telefonu mesajları nedeniyle son yıllarda bayramların elektronikleştiğini vurgulayarak, bayramın tatil olmadığını söyledi. Günay, "Tatil, gezmek ve bir anlık keyfiniz aşkına ailenizi anne ve babanızı üzmeyin. Onların yerine kimse konmuyor. Eski geleneğimiz kalmadı. Eskiden bayram gezmekle bitmezdi. Şimdi ben aile büyüklerinden biri oldum benim gezdiğim kadar kimse gelip benim elimi öpmedi. Kendimizi şu mesajdan kurtaralım. Bir mektup ve kart gibi biraz insanlık girsin işin içine. Çok elektronik oldu bayramlar. Bu kadar elektronik ortam insanlığa uymuyor" diye konuştu.

  "MÜZE YAPACAĞIZ ANCAK KAMULAŞTIRMA AĞIR İŞLİYOR"

  Bakan Günay, İzmir'e müze yapmak istediklerini ancak arazi bulamadıklarını vurguladı. Bakan Günay, şunları söyledi: "İzmir için ayrılmış kaynağımız var ama arazi sıkıntımız var. İzmir Büyükşehir Belediyesi gayretlerini ilgiyle inançla izliyorum. Ancak kamulaştırma ağır işliyor. Sümerbank arazisine talip olduk ama İl Genel Meclisi 'Bu da rakip şu da rakip' diye bir dolu rakip çıkardı bize. İzmir en güzeline layık, İzmir bu bölgenin incisi. İzmir'e güzel eserler yapacağız, ancak yerel yönetimlerle yakın işbirliğine ve anlayışa ihtiyaç var. Basmane ve Kemeraltı'nda sokak sağlıklaştırma projemiz var. Yerel yönetimlerde AK Parti'nin elinde sadece Bayındır var. Orada neler olduğunu gidin görün. Orada bir mucize yaşanıyor. Orayı tarihi dokusu ayağa kalkmış bir belediye yapacağız. Yerel seçimlere giderken de İzmirli'ye 'Bakın AK Parti'li belediye tarihe ne kadar sahip çıkıyor' diyeceğiz."

  "ATEŞ ÇEMBERİ NEDENİYLE TURİST SAYISI DÜŞTÜ"

  Turizme de değinen Bakan Günay, ateş çemberinin içinden geçildiğini söyledi. Bakan Günay, "2010 yılından bu yana Türkiye turizmi yükseliyor. Bu yıl da turist sayısı 30 milyonun üzerinde olacak. İsrail'den gelen turist sayısı 5 bin iken 2010'da 100 binlere geldi. Körfez'den gelenler var onlar zengin ama sayıları az. Geçen hafta Çin'de yayınlanan bir turizm dergisinde Muğla ve Mardin kapak oldu. Geçen yıldan bu yana da İsrail sıkıntısına, Suriye ve İran sıkıntısı eklendi. İran'dan 1.5 milyon kişi gelmişti ama eksilmeler var. Yine de artış yüzde 15'in üzerinde" dedi.

  Ak Parti İzmir İl Başkanı Ömer Cihat Akay, İzmir'de ramazan ayı boyunca toplam 250 bin kişiyle sokak iftarı yaptıklarını, 20 bin evi ziyanet ettiklerini söyledi. Konuşmaların ardından Bakan Günay ve milletvekilleri, teşkilatla tek tek bayramlaştı.


  Görüş Bildir