Euro
9.4903
0.46%
Dolar
7.799
0.35%
Altın
461.99
0.37%
Borsa
1.329
-0.13%
Bitcoin
151.198
-0.53%
10ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 10 C

  Bakan Şahin: Dilenci çocuğa devlet el koysun

  Şahin, dilencilik yapan çocuklarla ilgili soru önergesini cevaplarken ilginç bir hazırlığın ipucunu verdi.
  • 26.02.2012 - 08:48
  Bakan Şahin: Dilenci çocuğa devlet el koysun

  Bakan Şahin: Dilenci çocuğa devlet el koysun #1

  İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, ailesi tarafındandilencilik yaptırılan çocukların velayet hakkının devlettarafından alınmasını önerdi. Şahin, MHP Milletvekili Alim Işık'ın dilencilik yaptırılan çocukları koruyacak önlemler konusundaki soru önergesine yanıt verdi.

  Şahin, TBMM'ye gönderdiği yanıtta, dilencilik yaptırılmak amacıyla çocukların ücret karşılığı kiralanmasına ilişkin ellerinde herhangi bir kayıt olmadığını söyledi. Çocukları dilencilikte kullandığı tespit edilenlere TCK'ya göre işlem yapıldığını bildiren Şahin, çocukların ailelerine teslim edildiğini, SHÇEK'e de bilgi verildiğini anlattı.

  Kaba hatlar Kanunu'na göre dilencilik yapan ve 15 yaşından küçük olan çocuğa idari yaptırım uygulanamadığını vurgulayan Şahin, çocukların velayetinin devlet tarafından alınmasına ilişkin yasal düzenleme yapılması gerektiğini belirterek şöyle dedi:

  'YAPTIRIMSIZ KALIYOR'

  "15 yaşından küçük olan çocuğa idari yaptırım uygulanamamaktadır. Bu da işlenen fiilin yaptırımsız kalmasına neden olmaktadır. Birçok defa dilencilik yaptığı tespit edilen çocuk ve ailesi hakkında ne yapılacağı konusunda mevzuatımız açık değildir. Bu konuda SHÇEK'in daha etkin rol alması, gerektiğinde çocuklarına dilencilik yaptırdığı tespit edilen ailelerden velayet hakkının alınması gibi daha ağır yaptırımların yasal düzenleme altına alınarak yaşama geçirilmesi gerektiği düşünülmektedir."

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir