Petrol
111.94
0.28%
Euro
17.4869
0.05%
Dolar
16.7603
0.03%
Altın
977.19
0.12%
Borsa
2444
-1.57%
Bitcoin
323.110
0.01%
21ºC
İstanbul
Açık 21 C

  Bakan Zeybekci'den dolar açıklaması

  Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, dövizdeki artışın kalıcı hasar meydana getirmeyeceğini söyledi.
  • Ajanslar
  • 27.11.2016 - 17:22
  Bakan Zeybekci'den dolar açıklaması

  ASD

  Memleketi Denizli’de temaslarda bulunan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Baklan, Çal, Bekilli ve Çivril ilçelerinde vatandaşlarla bir araya geldi.

  Zeybekci, Çal Kaymakamlığında gazetecilerin ekonomi gündemine ilişkin sorularını yanıtladı.

  ''PİYASA KENDİ DENGESİNİ BULACAKTIR''

  Merkez Bankasının döviz satarak piyasaya müdahaleyi onaylamadığını belirten Bakan Zeybekci, “Hükümet olarak bu anlamda Merkez Bankasının klasik yöntemlerle dövizdeki bu oynaklığa ya da spekülatif hareketlere, döviz satarak ya da alarak müdahale etmesini ‘eski bir yöntem’ olarak görüyoruz. Bunu biz pek uygun görmüyoruz. Orada şunu söylüyoruz; dokunmamak lazım, müdahale etmemek lazım. Piyasa kendi dengesini bulacaktır ama piyasanın kendi dengesini bulurken bizim uygulayabileceğimiz bazı yardımcı destekçi enstrümanlar olur mu, olur.

  ''KALICI BİR HASAR MEYDANA GELMEZ''

  Bunları da şu anda yapıyoruz zaten, hükümet olarak yapmaya da devam edeceğiz. Ama şunu söyleyelim, döviz artışıyla ilgili ekonomide kalıcı bir hasar meydana gelmez" değerlendirmesinde bulundu.

  ''ŞU KADAR ZARAR OLUŞTU DEMEK YANLIŞ OLUR''

  Vadesi gelmiş mükellefiyetler yerine getirilirken dövizin teminiyle ilgili fiyat farklılığından zararların oluşabileceğine dikkati çeken Zeybekci, "Ama kalıcı olarak tüm paramızın, tüm dış borçlarımızın yeni kurla değerlendirilerek şu kadar zarar oluştu demek de haksızlık olur, yanlış olur, art niyetli olur.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir