Petrol
113.19
2.85%
Euro
17.8272
-2.47%
Dolar
16.8844
-2.70%
Altın
992.35
-2.31%
Borsa
2554
0.43%
Bitcoin
361.049
-2.39%
26ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 26 C

  Bakan Zümrüt Selçuk Koruyucu Aile Programı'na katıldı

  Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde Koruyucu Aile Programı'na katılan Bakan Selçuk, son 18 yılda sosyal devlet ilkesinin sahada hissedilen, gözle görülen bir gerçek haline geldiğini söyledi.
  • AA
  • 26.02.2020 - 17:46
  Bakan Zümrüt Selçuk Koruyucu Aile Programı'na katıldı

  Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde düzenlenen Koruyucu Aile Programı'nda, vali eşleri ve koruyucu ailelerle bir araya geldi.

  Bakanlıkça gerçekleştirilen Koruyucu Aile Çalıştayı'nın sonuçları için düzenlenen bu organizasyonda katılımcılara hitap eden Selçuk, devletin, toplumun her kesimini aileyi ve bireyi koruyup gözetmekle yükümlü olması anlamına gelen "sosyal devlet" ilkesini kalpten benimsediklerini vurguladı.

  Bakanlık olarak sosyal korumayı, sosyal kalkınmayı sağlama misyonu taşıdıklarının altını çizen Selçuk, sosyal korumanın "sosyal hizmetler", "sosyal yardımlar" ve "sosyal güvenlik" olmak üzere üç sacayağının bulunduğunu anlattı.

  Bakan Selçuk, Koruyucu Aile Programı'nda konuştu VİDEO

  "SOSYAL DEVLET GÖRÜNÜR HALE GELDİ"

  Bakan Selçuk, "Son 18 yılda, AK Parti iktidarları döneminde ise sosyal devlet ilkesi sahada hissedilen, gözle görülen bir gerçek haline geldi. Bu dönemde ailelerimize, kadınlarımıza, çocuklarımıza, engellilerimize, yaşlılarımıza, yoksullarımıza, toplumun özel politika gerektiren tüm kesimlerine dokunmak için büyük çabalar sarf ettik, reform niteliğinde değişim ve dönüşümler gerçekleştirdik." dedi.

  Bütün bu çalışmalarda Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Türkiye Cumhuriyeti varsa kimse sahipsiz değildir.", "Ulaşamadığımız, el uzatamadığımız kimse kalmayacak.", "Kimsesizlerin kimsesi, mazlumların sesi olacağız." ilkelerini düstur edindiklerinin altını çizen Selçuk, "Sayın Cumhurbaşkanımızın öncülüğünde ilk defa bu dönemde Cumhuriyet, gerçek anlamda kimsesizlerin kimsesi oldu." diye konuştu.

  Bakan Zümrüt Selçuk Koruyucu Aile Programı na katıldı #1

  "HER ÇOCUĞUN BİR AİLESİ OLMASI İÇİN ÇALIŞIYORUZ"

  Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk, sosyal politikaları aile odaklı olarak temellendirdiklerine işaret ederek, bireylerin, ailelerin daha mutlu olması amacını taşıdıklarını ifade etti.

  Güvenli bir gelecek inşa etmek için sağlıklı nesiller yetiştirmenin, aile kurumunu güçlendirmenin önemine dikkati çeken Selçuk, aile kurumunun medeniyetin, kadim değerlerin hem kurucu hem taşıyıcı unsuru olduğunu vurguladı. Her türlü istismara ve şiddete karşı çocuklar için koruyucu tedbirler almanın temel görevlerinden bir tanesi olduğunu dile getiren Selçuk, çocuklara sahip çıkmak, vatana, millete hayırlı evlatlar olarak yetiştirilmelerini sağlamak için çalışmalar yürüttüklerini dile getirdi.

  128  BİN ÇOCUK AİLESİ YANINDA DESTEKLENİYOR

  Bakan Selçuk, bu kapsamda ekonomik nedenlerden dolayı güçlük yaşayan ailelere Sosyal Ekonomik Destek (SED) hizmetinin verildiğine işaret ederek, "Şu anda öz aileleri yanında bakımları sağlanan, maddi olarak desteklediğimiz 128 bin çocuğumuz bulunmakta." bilgisini paylaştı.

  Koruyucu aile modeliyle de öz ailesi yanında bakımı sağlanamayan çocuklara ihtiyaç duyduğu aile sıcaklığının sağlandığına dikkati çeken Selçuk, "Önümüzdeki dönemde istiyoruz ki her ilde koruyucu aile yanındaki çocuk sayımız, kuruluşlarımızdaki çocuk sayısını geçsin. Şu anda 15 ilimizi 'koruyucu aile dostu' şehrimiz olarak ilan ettik. Bu 15 ilimizde koruyucu aile yanındaki çocuk sayımız, kuruluşlarımızdaki çocuk sayısından fazla. 15 il dışındaki diğer illerimizde de bu çalışmanın devam etmesini arzuluyoruz." dedi.

  Bakan Zümrüt Selçuk Koruyucu Aile Programı na katıldı #2

  "2019'DA 1563 ÇOCUK KORUYUCU AİLE YANINA YERLEŞTİRİLDİ"

  Koruyucu ailenin ilk uygulama örneklerinin 1961'de başladığını, bu modeldeki asıl dönüşümün Emine Erdoğan'ın himayesinde 19 Aralık 2012 tarihinde başlatılan "Toplum Kalkınmasında Gönül Elçileri Projesi" ile sağlandığını dile getiren Selçuk, "Gönül Elçileri Projesiyle beraber koruyucu aile sayımızın günbegün arttığına şahit oluyoruz. Bu proje artık çok büyük, Türkiye'yi de aşan bir iyilik hareketi olmaya da dönüştü." şeklinde konuştu.

  "2002 yılında koruyucu aile yanında kalan çocuk sayısı sadece 515 iken ocak ayı itibarıyla 7 bin 280 çocuğumuz ne mutlu ki koruyucu ailelerimizin yanında." diyen Bakan Selçuk, sadece 2019'da Türkiye genelinde 1563 çocuğun koruyucu aile yanına yerleştirildiğine dikkati çekti.

  Bu oranın ortalama her hafta 30 ve her ay toplamda 130 çocuğun koruyucu aile yanına yerleştirilmesi anlamına geldiğini aktaran Selçuk, "Böylece kurum ve kuruluşlardaki çocuk sayımızı 13 bin bandında tutabiliyoruz. Hem Sosyal Ekonomik Destek hem koruyucu aile modelimizle kuruluş bakımındaki aile ortamını hissedemeyen çocuklarımızın sayısını azaltmak da istiyoruz. Aksi takdirde SED, koruyucu aile modellerimiz gibi uygulamalarımız olmasaydı bugün kuruluş altındaki çocuk sayımız 13 binleri değil, 100 binleri aşan rakamları konuşuyor olacaktık. 100 bini aşan rakamlardaki çocuklarımıza aile ortamını sunamamış olacaktık. Nitekim çoğu gelişmiş ülkelerde bu rakam bu seviyelerde." ifadelerini kullandı.

  "AİLENİN YERİNİ TUTACAK HİÇBİR MODEL YOK"

  Bakan Selçuk, il müdürlüklerinde kurulan 0-6 yaş komisyonları ile bu yaş grubundaki çocukların öncelikle koruyucu ailelerin yanına yerleştirilmesini önemsediklerini, ayrıca geçen yıl "iller arası koruyucu aile çocuk eşleştirmesi" uygulamasını yürürlüğe soktuklarını aktardı.

  2019'da iller arası eşleştirme yoluyla 205 çocuğun koruyucu aile yanına yerleştirdiklerini belirten Selçuk, maddi ve manevi olarak koruyucu ailelerin yanında olduklarını vurguladı. Bakan Selçuk, şunları kaydetti: "Ailenin yerini tutacak hiçbir model yok. Dolayısıyla koruyucu aile modelimiz bu anlamda sunabildiğimiz en iyi modellerden bir tanesi. Sizlerin de katkılarıyla beraber kuruluş bakımındaki çocuklarımızın sayısını daha da aşağı çekeceğiz. Ben buradan diğer illerimize bir kez daha seslenmek ve Sayın Hanımefendi'nin de liderliğinde bir kez daha çağrıda bulunmak istiyorum. Gelin koruyucu aile sistemini tüm illerimizde yaygınlaştıralım. Gelin, tüm illerimizde koruyucu aile sayımız, kuruluş bakımındaki çocuk sayımızı geçsin. Koruyucu aile sistemini güçlendirelim."


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir