Euro
15.2226
-0.05%
Dolar
13.6443
-0.04%
Altın
788.8050
0.09%
Borsa
1998
2.38%
Bitcoin
515.333
3.73%
1ºC
İstanbul
Güneşli 1 C

  Bakan'dan ailelere: Bilim işlerini kim yapacak

  Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı, çocukların sadece para kazandıran mesleklere yönlendirilmesine tepkili.
  • 22.10.2012 - 08:28
  Bakan'dan ailelere: Bilim işlerini kim yapacak

  Bakan dan ailelere: Bilim işlerini kim yapacak #1

  Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi'nin açılışında yaptığı konuşmada, böyle bir merkezin açılmasında çok geç kalındığını, 1960'lı yıllarda ABD'de ve Kanada'da kurulan ilk bilim ve teknoloji merkezlerinin dünyanın birçok yerinde en popüler kurumlar olduğunu söyledi.

  "YA POPÇU OLACAKSIN YA TOPÇU"

  ''Çocuklarımızı bilim adamı olmaya, bilim ve teknolojiyle onları geliştirmekle ilgilenmeye sevk etmeliyiz'' diyen Ergün, söyle devam etti:

  ''Şimdi teşvikler var. Türkiye'de aileler, çocuklar ya popçu olsun ya topçu olsun diye uğraşıyorlar. Niye? Para orada. Ya popçu olacaksın ya topçu. Memlekete popçu da lazım topçu da lazım. Ama bilim adamı, teknoloji lazım değil mi? Ne olacak? Bu bilim işlerini kim yapacak? Teknolojiyi kim geliştirecek? Hep başkasının buluşlarını, hep başkasının icatlarını yüksek paralar verip kullanmakla mı meşgul olacağız? Bilim adamı olmaya, teknoloji geliştirmeye de teşvik etmemiz, destek vermemiz, cesaretlendirmemiz lazım.''

  İSTİKBAL O ÇOCUKTA

  Olimpiyat şampiyonlarını, fiziksel gücünü göstermiş, rakiplerini geçmiş gençlerin ödüllendirildiğini dile getiren Ergün, ''Bursa'dan bir çocuk da dünya matematik olimpiyatlarına gitmiş, birinci olmuş. Zihnini, bütün gücünü göstererek zorlamış. Dünyanın en gelişmiş ülkelerindeki çocukları geçmiş. Haberiniz var mı böyle bir çocuğun olduğundan? Yok. Bir cumhuriyet altını verdiniz mi? Yok. Niye? Haberimiz bile yok ki. Halbuki istikbal o çocukta, o çocuğun bilim adamı olmasında, onun teknoloji geliştirmesinde'' diye konuştu.

  TOPA DÜZGÜN VURMASINI BİLENE MİLYON DOLARLAR

  Ergün, topa düzgün vurmasını bilene kaç milyon dolar verildiğini vurgulayarak, ''3 milyon, 5 milyon, 10 milyon dolar. Peki o çocuklar, bilim ve teknolojide, matematikte, fizikte olimpiyat şampiyonu olmuş çocuklar. Haberimiz var mı? Bunlardan haberimiz olduğu gün biz, bir şey oluruz. Bu çocuklara da büyük teşvikler, destekler verdiğimiz gün bir yere geliriz. İşte buralar, hem o çocukların sayısını arttıracaktır hem bu konudaki farkındalıklar ortaya çıkacaktır'' dedi.


  Görüş Bildir