Euro
10.7489
0.02%
Dolar
9.2693
0.09%
Altın
525.34
-0.2%
Borsa
1.414
0.33%
Bitcoin
572.058
1.37%
18ºC
İstanbul
Bulutlu 18 C

  Balıkesir'de kuduz karantinası

  Balıkesir'in Havran ilçesinde, kümes hayvanlarını ısıran bir köpeğin kuduz olması sonucu iki mahalle 6 ay süreyle karantinaya alındı.
  • AA
  • 30.06.2015 - 08:57
  Balıkesir'de kuduz karantinası

  kuduz

  Balıkesir'in Havran ilçesinde vatandaşlar, hayvanlara saldıran ve kuduz olduğu düşünülen bir köpeği tüfekle vurarak öldürdü. Yapılan incelemede, köpeğin kuduz olduğu belirlendi.

  İKİ MAHALLE 6 AY SÜREYLE KARANTİNAYA ALINDI

  Bunun üzerine söz konusu köpeğin ısırdığı 2 inek ve 2 köpek itlaf edildi. İki mahalleye de 6 ay süreyle hayvan giriş ve çıkışlarına karşı karantina yazısı konuldu. Havran Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya göre, ilçede 2 ineği, 2 köpeği ve bazı kümes hayvanlarını ısıran köpeğin kuduz olduğunun anlaşılması üzerine, Büyükdere ve Küçükdere mahallelerinde karantina uygulaması başlatıldı.

  BAKANLIKTAN AÇIKLAMA

  Havran Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Recep Özbudak tarafından yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

  "Sahipsiz ve saldırgan bir köpeğin laboratuvar sonuçlarının pozitif çıkmasıyla Küçükdere ve Büyükdere mahallelerinde kuduz hastalığı karantinası uygulanmaya başlanmıştır. Yani bu mahallelere (diğer bütün bulaşıcı hastalık çıkışlarında uygulanan) hayvan giriş ve çıkışları 6 ay boyunca askıya alınmıştır. Kuduz köpek tarafından ısırılan iki büyükbaş ve iki köpek, hayvan hastalık ve zararlılarıyla mücadele tebliği kapsamında itlaf edilerek kireçlenerek gömülmüştür. Bu hastalık tazminatlı hastalıklar kapsamında olup, itlaf edilen hayvanların değerinin yüzde 80'i Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından tazmin edilmektedir. Hastalık mihrakının çıktığı mahallelerdeki kedi ve köpekler veteriner hekimler tarafından aşılanmış olup, ilçenin tamamı için aşılama çalışmaları devam etmektedir. Şu ana kadar insan sağlığını tehdit eden bir unsura rastlanmamıştır."

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir